Mnohými užívaný doplnok zvyšuje riziko infarktu. Pozor na tento minerál!

Vysoké dávky minerálu sú zvlášť nebezpečné v prípade, že ich pacient užíva bez odporúčania lekára. Riziko infarktu vtedy môžu až zdvojnásobiť.
Na začiatku storočia sa voľne predajné vitamínové doplnky tešili najväčšej sláve, keď ich prezentovali ako rýchly spôsob zlepšenia zdravia dostupný vždy a pre každého. V súčasnosti už nie sú také obľúbené, za čo môže aj fakt, že dnes už vieme, že ich vysoké dávky môžu u zdravých ľudí viesť k ťažkostiam. Jednoducho povedané, všetkého veľa škodí.
Jedným z doplnkov, ktoré by sa nemali užívať bez predošlej konzultácie s lekárom alebo lekárnikom, je vápnik. Často si ho kupujú ženy v menopauze, ktorým pomáha obnoviť pevnosť kostí.
Ako tvrdí štúdia z Nemecka, doplnky s obsahom vápnika by sa mali brať len na základe odporúčania lekára. Vedci v nej po dobu štyroch rokov pozorovali takmer 24 tisíc konzumentov vápnikových doplnkov vo veku 35 až 64 rokov.
Po jedenástich rokoch od uskutočnenia pozorovaní sa účastníci opäť zišli u lekárov. Počas týchto jedenástich rokov 345 z nich utrpelo infarkt myokardu a ďalších 260 utrpelo cievnu mozgovú príhodu. Týmto ochoreniam podľahlo celkovo 267 ľudí.
Vedci tvrdia, že u účastníkov, ktorí pravidelne užívali doplnky s obsahom vápnika, zistili o 86 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku infarktu ako u iných. Autori, ktorí zverejnili výskum v žurnále Heart, na záver dodávajú, že účastníci, ktorí získavali vápnik výlučne z doplnkov, mali 2,7-krát vyššie riziko vzniku infarktu.
„Zvyšovanie dávok vápnika zo stravy neprináša výrazné benefity pre zdravie srdca a ciev, kdežto doplnky s obsahom vápnika, ktoré zvyšujú riziko infarktu myokardu, by sa mali užívať so zvýšenou opatrnosťou,“ uzatvárajú vedci.
Koľko vápnika telo potrebuje?
Keďže kosti žien sú vplyvom veku aj hormonálnych zmien počas menopauzy vystavené postupnému oslabovaniu, odporúča sa im prijímať doplnky s obsahom vápnika, pričom niektoré inštitúcie ako vhodnú dennú dávku uvádzajú 1000 až 1200 miligramov.
Viacerí lekári sa nestotožňujú s týmto odporúčaním, o čom svedčí aj stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá odporúča neprekročiť dennú dávku vo výške 500 miligramov vápnika.
Zdravý dospelý by mal prijať dostatok vápnika z vyváženej stravy, čo je tiež dôvod, prečo by sa doplnky s obsahom tohto minerálu mali užívať výlučne na základe odporučenia lekára.
Za časté vedľajšie účinky privysokých dávok vápnika možno označiť hnačku a bolesť brucha.
Vápnik možno nájsť v potravinách, ako je listová zelenina, niektoré druhy rýb, mlieko, syr a väčšina mliečnych výrobkov.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.