COVID-19 mení objem sivej hmoty v mozgu, najväčšiu stratu majú ľudia s týmito príznakmi

O ochorení COVID-19 je známe, že môže ovplyvniť pľúca pacienta a jeho schopnosť dýchať. No podľa vedcov by sa nemali prehliadať účinky vírusu na mozog.
Výskum odborníkov z Georgia State University a Georgia Institute of Technology ukazuje pokles objemu sivej mozgovej hmoty u ľudí s COVID-19, ktorí dostali horúčku alebo potrebovali kyslíkovú liečbu. Tieto závery boli publikované vo vedeckom časopise Neurobiology of Stress.
Podľa štúdie k tomuto zníženiu dochádza špecificky v oblasti medzi predným a temporálnym lalokom mozgu. Podľa štúdie znížený objem sivej hmoty zaznamenali u ľudí s COVID-19 dokonca až šesť mesiacov po prepustení z nemocnice.
Sivá hmota je nevyhnutná pre spracovanie informácií. Abnormality v sivej hmote môžu zhoršiť efektivitu neurónov. Zistenia naznačujú, že predný lalok môže obsahovať sivú hmotu, ktorá zohráva úlohu pri infekcii COVID-19, a to aj mimo poškodenia spôsobeného klinickými príznakmi choroby, ako je mŕtvica v dôsledku koronavírusu.
Odborníci skúmali CT snímky 120 neurologických pacientov. Táto skupina zahŕňala 58 pacientov s COVID-19 so závažnými príznakmi a 62 zdravých jedincov s podobným vekom a anamnézou. Jedinci s vyšším stupňom poškodenia po COVID-19 mali znížený objem sivej hmoty aj šesť mesiacov po prepustení z nemocnice.
Objem sivej hmoty bol výrazne znížený u pacientov s oxygenoterapiou v porovnaní s pacientmi bez kyslíkovej terapie. V porovnaní s jedincami bez horúčky vykazovali pacienti s horúčkou podstatné zníženie objemu sivej hmoty v dolnej a strednej temporálnej oblasti.
Zistenia naznačujú, že COVID-19 môže mať vplyv na frontálno-temporálny systém prostredníctvom horúčky alebo nedostatku kyslíka. Jedinci s úzkosťou mali menej sivej hmoty v hornej, strednej a strednej frontálnej kôre ako tí, ktorí neboli úzkostliví. To naznačuje, že zmeny sivej hmoty v prednom laloku môžu byť príčinou úzkosti a depresie pozorovanej u pacientov s COVID-19.
„Neurologické komplikácie sú čoraz častejšie zdokumentované u pacientov s COVID-19,“ vysvetľuje Vince Calhoun, hlavný autor štúdie. "Ukázalo sa, že zníženie sivej hmoty je prítomné aj pri iných poruchách nálady, ako je schizofrénia, a pravdepodobne súvisí so spôsobom, akým sivá hmota ovplyvňuje funkciu neurónov."
Výsledky štúdie ukazujú, že zmeny vo frontálno-temporálnom systéme možno využiť ako biomarker na predpovedanie následkov COVID-19 alebo na posúdenie terapeutických možností pre pacientov s COVID-19.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.