Unesené dievča žiadalo o pomoc tajným gestom. Takto si zachránilo život
- 20:21 11.11.2021
- Kentucky
Gesto vzniklo na pomoc ľuďom v ohrození, ktorí potrebujú pomoc.
Nezvestné dievča použilo gesto známe zo sociálnych sietí, vďaka čomu sa podarilo ju zachrániť. 16-ročné dievča z Asheville sedelo na zadnom sedadle auta, ktoré jazdilo po cestách v štáte Kentucky, keď si ho všimol motorkár vo vedľajšom pruhu. Dievča cez okno motorkárovi zdanlivo mávalo, no muž rýchlo spoznal gesto, ktoré sa rozšírilo na sociálnej sieti TikTok.
Dievča vystrelo pred seba dlaň, následne zohlo palec a zovrelo ho v pästi. Ide o signál, ktorý vytvorila nadácia Canadian Women's Foundation a nenápadne naznačuje, že obeť je v ohrození a potrebuje pomoc.
Motocyklista následne zavolal na políciu a oznámil, že zbadal dievča, ktoré použilo gesto značiace ohrozenie. Hoci dispečer a dôstojníci signál nepoznali, zástupcovia šerifa auto na ceste zastavili. Zistili, že v ňom sedí dievča, ktorého rodičia nahlásili jej nezvestnosť pred dvoma dňami.
Zástupcovia šerifa zatkli 61-ročného vodiča Jamesa Herberta Bricka z Cherokee a obvinili ho z únosu. Zároveň čelí obvineniu z prechovávania detskej pornografie, ktorú našli v jeho mobilnom telefóne.
Dievča svojho únoscu pozná, ale nie sú príbuzní, povedal Gilbert Acciardo, referent pre verejné záležitosti úradu šerifa okresu Laurel. Dievča vyšetrovateľom povedalo, že s Brickom cestovalo cez Severnú Karolínu, Tennessee, Kentucky a Ohio, kde mal rodinu. Od rodiny odišiel po tom, čo sa dozvedeli, že dievča je neplnoleté a jej rodina ju nahlásila ako nezvestnú. Následne sa snažila upútať pozornosť motoristov, keď cestovali na juh z Ohia.
Nie je jasné, koľko ľudí videlo gesto dievčaťa, povedal dôstojník Acciardo. Keď policajti zastavili auto, dievča ho ukázalo aj im. "Nemyslím si, že si ktokoľvek z nás uvedomoval, čo to bolo," povedal. "Ale teraz už to vieme."
Brick si pravdepodobne myslel, že len mávala na iné autá a nepokúsil sa ju zastaviť. Acciardo uviedol, že jej gesto je mimoriadne užitočným nástrojom, ktorý by mal byť všeobecne známy.
Foto: Improvisation2021/Shutterstock.com
Milióny ľudí videli videá s týmto gestom na TikTok a YouTube, pričom ho propagovali viaceré neziskové organizácie od apríla 2020. Začalo to ako záchranné lano pre ženy v násilných vzťahoch počas pandémie COVID-19. Ženy ho mohli použiť na videohovoroch ako signál, že potrebujú pomoc.
Canadian Women's Foundation odporúča, aby každý, kto signál uvidí, bezpečne oslovil osobu, ktorá ho použila, ak je to možné. Signál nie je v posunkovej reči, takže je účinný len vďaka všeobecnému povedomiu.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.