V akom čase si líhate do postele? Tieto dve hodiny hrajú v prospech zdravého srdca a ciev
Zdraviu srdca a ciev prospieva nielen vyvážená strava a pravidelný pohyb. Starajte sa oň aj prostredníctvom správnych spánkových zvykov.
Ľudia, ktorí sa pravidelne alebo často ukladajú na spánok po polnoci, čelia až 25-percentnému nárastu rizika srdcovo-cievnych ochorení. V prípade, že chodíte spať medzi jedenástou a polnocou, toto riziko pre vás klesá na 12 percent. Gratulovať si nemôžu ani tí, ktorí zaspávajú ešte pred desiatou večer, pretože riziko ohrozenia srdca a ciev u nich predstavuje 24-percentné zvýšenie oproti normálu.
Ktorý čas zaspávania je teda najpriaznivejší pre zdravie srdca a ciev? Odpoveď na túto otázku sa rozhodli vyhľadať vedci z Univerzity v Exeteri (Veľká Británia). Pomohli si pritom 7-dňovými záznamami o začiatku a ukončení spánku vyše 88 tisíc Britov.
Účastníci na začiatku štúdie vyplnili dotazník týkajúci sa ich životného štýlu, zdravia a fyzických vlastností. Po niekoľkých rokoch ich vedci znova vyhľadali a pýtali sa, či za uplynulý čas prekonali akékoľvek ochorenie srdca alebo porážku.
Po zohľadnení ďalších faktorov, ako je fajčenie, BMI a sociálno-ekonomické podmienky, boli výskumníci schopní analyzovať vplyv spánkových hodín na riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Ukázalo sa, že najvhodnejší čas na zaspávanie z hľadiska zdravia srdca a ciev je medzi desiatou a jedenástou večer. „Náš výskum dokazuje, že optimálny čas na zaspávanie predstavuje špecifický bod v rámci 24-hodinového telesného cyklu, a výchylky môžu mať kritický dopad na zdravie,“ vyhlásil autor štúdie David Plans. „Najrizikovejší čas je po polnoci, čo môže súvisieť s tým, že sa znižuje pravdepodobnosť vstávania pri svitaní, ktoré reštartuje telesné hodiny.“
Štúdia nevysvetľuje potenciálnu príčinu za touto spojitosťou, no v jej prospech hovorí niekoľko ďalších výskumov, ktoré potvrdzujú dôležitosť spánku pri starostlivosti o zdravie obehovej sústavy.
Zaujímavé je, že spojitosť medzi kardiovaskulárnym zdravím a spánkovým cyklom sa zreteľnejšie prejavuje u žien. Vedci nepoznajú konkrétnu príčinu, ale odlišnosť pravdepodobne pramení z rozličného zloženia hormónov v tele.
„Je možné, že endokrinná sústava oboch pohlaví reaguje odlišne na výkyvy cirkadiánneho rytmu,“ dodáva Plans. „Rovnako nevylučujeme, že k rozličným záverom mohol prispieť aj vyšší vek účastníkov, keďže ženy po menopauze sú náchylnejšie na kardiovaskulárne ochorenia – to by znamenalo, že účinky spánku na zdravie mužov a žien sú rovnaké,“ uzatvoril.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.
Test čajových vrecúšok: Tieto môžu byť pre vás obzvlášť nebezpečné
Vedci varujú pred pitím čaju baleného vo vrecúškach.