Sociálna fóbia: Táto liečba funguje u 85% pacientov
Namiesto liekov sa ukázala účinnejšia iná forma terapie.
Najčastejšou úzkostnou poruchou je sociálna úzkostná porucha alebo sociálna fóbia. Pri tomto type úzkosti majú pacienti obavy zo socializácie. Boja sa, ako budú pôsobiť na ostatných ľudí a častokrát z tohto strachu rušia svoje spoločenské plány.
Aj keď sú na túto diagnózu predpisované lieky, podľa štúdie publikovanej v akademickom žurnále Psychotherapy and Psychosomatics sa sociálna fóbia najlepšie lieči kognitívnou terapiou. Iba samotná kognitívna terapia funguje lepšie ako lieky a je efektívnejšia než kombinácia paroxetínu a terapie.
Kognitívna terapia viedla buď k vyliečeniu, alebo k výraznému zlepšeniu stavu u 85 % pacientov. Vedúci výskumu Hans M. Nordahl uviedol, že nastavili nový rekord v efektívnej liečbe sociálnych úzkostných porúch. Ako dodal:
„Toto je jedna z najlepších štúdií o sociálnych úzkostných poruchách vôbec. Jej realizácia trvala desať rokov a bola náročná z akademického aj logistického hľadiska, ale výsledok je skutočne povzbudzujúci.“
Mierna úzkosť môže byť normálna v určitých sociálnych situáciách. No ľudia so sociálnou fóbiou majú problém žiť normálny život. V sociálnych situáciách môžu pociťovať závraty, návaly horúčavy a iné akútne symptómy úzkosti. Pacienti preto často užívajú lieky a myslia si, že ich stav je lepší hlavne vďaka nim. Stávajú sa na nich preto závislí. Ako uviedol Nordahl:
„Pacienti sa často viac spoliehajú na lieky a terapii neprikladajú taký význam. Lieky teda maskujú veľmi dôležitý objav pacienta: že ak sa naučia účinné techniky, dokážu sami zvládnuť svoju úzkosť.“
Kognitívna terapia funguje tak, že povzbudzuje ľudí, aby prijali svoje pocity. Zároveň sa pacienti snažia sústrediť na to, čo chcú povedať a urobiť v náročných sociálnych situáciách. Nordahl povedal:
„Používame niečo, čo sa nazýva metakognitívna terapia, čo znamená, že pracujeme s myšlienkami pacientov a ich reakciami a presvedčeniami o týchto myšlienkach. Riešime ich premýšľanie a obavy z toho, ako fungujú v sociálnych situáciách. Naučiť sa regulovať svoje procesy pozornosti a trénovať mentálne úlohy sú nové terapeutické prvky s obrovským potenciálom pre túto skupinu pacientov.“
Štúdia sledovala viac ako 100 ľudí počas jedného roka. Kognitívna terapia bola jednoducho tou najlepšou liečbou, povedal Nordahl:
„Toto je doteraz najefektívnejšia liečba pre túto skupinu pacientov. Liečba duševných chorôb často nie je taká účinná ako liečba zlomeniny kostí, ale tu sme ukázali, že liečba psychiatrických porúch môže byť rovnako účinná.“
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.
Test čajových vrecúšok: Tieto môžu byť pre vás obzvlášť nebezpečné
Vedci varujú pred pitím čaju baleného vo vrecúškach.