Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce
Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.
Vedci varujú, že hlodavce môžu byť asymptomatickými nosičmi vírusov podobných SARS, čo znamená, že ďalší koronavírus môže pochádzať od potkanov. Výskumníci z Princetonskej univerzity vykonali genómovú analýzu rôznych druhov cicavcov, pričom sa zamerali špecificky na receptory, na ktoré sa viažu vírusy SARS.
Našli dôkazy, že niektoré druhy hlodavcov boli v minulosti opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS, čo viedlo k tomu, že si pravdepodobne vyvinuli určitú úroveň rezistencie. Tieto závery publikovali v časopise PLOS Computational Biology.
Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je „zoonotický“, čo znamená, že prešiel zo zvieraťa na človeka. Predchádzajúci výskum ukázal, že netopiere môžu byť hostiteľmi mnohých SARS vírusov bez toho, aby vykazovali extrémne symptómy.
Identifikácia zvierat, ktoré môžu mať podobnú ochranu proti takýmto infekciám je životne dôležitá na predchádzanie budúcim pandémiám. Autori štúdie Sean King a Mona Singh z Princetonskej univerzity v New Jersey uviedli: "Naša štúdia naznačuje, že predkovia hlodavcov mohli mať opakované infekcie koronavírusmi podobnými SARS.“
Dodali, že im to pravdepodobne umožnilo získať „nejakú formu tolerancie alebo odolnosti voči koronavírusom podobným SARS v dôsledku týchto infekcií. To vyvoláva vzrušujúcu možnosť, že niektoré moderné druhy hlodavcov môžu byť asymptomatickými nosičmi koronavírusov podobných SARS - vrátane tých, ktoré možno ešte neboli objavené."
Vedci študovali takzvané ACE2 receptory, ktoré vírusy SARS používajú na vstup do buniek cicavcov a charakterizovali vývoj receptorov naprieč rôznymi druhmi cicavcov.
Tím zistil, že u primátov a cicavcov, o ktorých nie je známe, že sú hostiteľmi SARS, nebolo dostatok dôkazov o minulej adaptácii v receptoroch ACE2, kvôli čomu sme dne zraniteľní voči symptomatickým prípadom ochorenia.
Medzi hlodavcami však genómová analýza odhalila vzor rýchleho vývoja vo väzbovom rozhraní ACE2. Dôkazom bola väčšia diverzita v aminokyselinových sekvenciách, ktoré kódujú receptor.
To naznačuje, že niektoré druhy hlodavcov boli pravdepodobne v priebehu svojho vývoja opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS a v dôsledku toho mohli získať určitú formu tolerancie voči týmto typom infekcií.
Podľa vedcov bude ďalší výskum adaptácie zvieracích hostiteľov koronavírusov dôležitý na pochopenie toho, ktoré zvieratá si možno prispôsobili mechanizmy tolerancie prostredníctvom dávnych expozícií a môžu byť nosičmi vírusov podobných SARS.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.