• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.4.2025Meniny má Slavomír
19°Bratislava

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

  • 15:33 27.11.2021
  • Bratislava
6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Prechladnutie je vírusová infekcia, ktorá postihuje horné dýchacie cesty (nos a hrdlo). Väčšinou nespôsobuje ťažšie komplikácie, hoci zotavovanie môže trvať aj niekoľko dní.

V súvislosti s prechladnutím sa každoročne vracajú do obehu časté mýty sprevádzajúce toto ochorenie, a to najmä počas chrípkovej sezóny. Podľa niektorých pri liečbe pomáha vopchať si cesnak do nosa, iné zas tvrdia, že prechladnúť môžeme len vtedy, keď nám je zima. Pozrime sa spolu na to, ako je to naozaj.

1. Dá sa prechladnúť len vplyvom chladu?

Najviac ľudí trpí prechladnutím na jeseň a počas zimy. Samotná zima pritom prechladnutie nespôsobuje – ako sme už spomenuli, ide totiž o vírusové ochorenie. Zima ale môže ovplyvniť stav sliznice hrdla a priedušnice, kvôli čomu sa vírus ľahšie udomácňuje práve v našom organizme.

Najpravdepodobnejším vysvetlením, prečo sme častejšie chorí počas zimy, je to, že trávime viac času dnu s inými ľuďmi, čo je pre vírus ideálna príležitosť na šírenie.

2. Pomôže mi, keď si vopchám cesnak do nosa?

Tento moderný trend súvisí s videami na TikToku, kde mnohí tvrdia, že strúčiky v cesnaku pomôžu uvoľniť upchaté dutiny. Nech by ste si do nosných dierok vopchali čokoľvek, dočasne tým zastavíte priechod hlienov. Keď predmet neskôr vytiahnete, nahromadený hlien vytečie z nosa, preto sa môže zdať, že kúra zabrala.

Hlavnou funkciou hlienov je zachytávať a odstraňovať z tela patogény vrátane vírusov. Hlien tiež obsahuje protilátky a obmedzuje pôsobenie a šírenie vírusov v tele. Cesnak naproti tomu obsahuje niekoľko zložiek, ktoré môžu podráždiť sliznicu nosa. V najhoršom prípade môže dôjsť ku krvácaniu alebo zaseknutiu cesnaku v nose. Tento „trik“ preto radšej neskúšajte.

3. Chránia bylinné liečivá pred prechladnutím?

Bylinné liečivá a doplnky o sebe neraz tvrdia, že buď celkom chránia pred nachladnutím alebo urýchľujú jeho liečbu. V tomto ohľade je aj u nás veľmi populárna najmä echinacea, ktorá sa vyskytuje v rôznorodých výrobkoch – od čajov a sirupov až po cukríky.

Niekoľko výskumov naozaj potvrdilo malý ochranný účinok bylín pred nachladnutím, ale dôkazy o štatisticky významnej odchýlke nám stále chýbajú. Aj kurkuma sa často spomína ako liečivo pri nachladnutí, ale aj v tomto prípade sú dôkazy len nejasné.

4. Pomôže vitamín C?

Držiteľ Nobelovej ceny Linus Pauling kedysi vyslovil, že vitamín C vo vysokých dávkach pomáha pri liečbe vírusových infekcií. Z neskorších výskumov však vyplýva, že vitamín C nedokáže zabrániť prechladnutiu, ale u niektorých ľudí skutočne urýchľuje jeho priebeh. Pri prechladnutí sa preto bežne odporúča užívať dávku asi 200 miligramov.

5. Ochráni ma vitamín D?

Od ochrancu zdravia kostí sa vitamín D v priebehu posledných rokov vypracoval aj na ďalšie funkcie. V magazínoch sa dočítate, že tiež pomáha pri rade ďalších problémov, vrátane srdcových ochorení, cukrovky či vírusových ochorení.

Z laboratórnych experimentov jasne vyplýva, že vitamín D posilňuje imunitu, ktorá hrá kľúčovú rolu pri každom ochorení. U niektorých ľudí vzniká problém preto, lebo telo nezásobujú dostatkom slnečného vitamínu, a to zvlášť v zime, keď sú dni kratšie a sychravejšie. Nič tým preto nepokazíte, keď sa v zimných mesiacoch zásobíte vitamínovými doplnkami, ktoré posilnia imunitu a skvalitnia vašu ochranu pred vírusmi.

6. A čo vývar?

Vývar používali pri liečbe prechladnutia ešte staré mamy našich starých mám. Podobne, ako med, aj teplý vývar pomáha zmierniť príznaky prechladnutia, ale je nepravdepodobné, že by vás z infekcie dokázal svojpomocne vyliečiť.

Voda z polievky pomáha hydratovať telo, čo je pri prechladnutí veľmi dôležité. Ako aj iné teplé nápoje, vývar tiež uvoľňuje upchaté dutiny.

Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

DNES - 7:29Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

18:14 20.04.2025Zdravie

Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

21:42 18.04.2025Zdravie

Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

21:14 18.04.2025Zdravie

Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.