• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.1.2025Meniny má Drahomíra, Mário
-2°Bratislava

Touto osobnostnou črtou oplývajú len obdarovaní ľudia. Spoznáte ju aj na sebe?

  • 20:19 30.11.2021
  • Bratislava
Touto osobnostnou črtou oplývajú len obdarovaní ľudia. Spoznáte ju aj na sebe?

Obdarovanie sa na prvý pohľad javí ako príjemný dar. Vie nás však aj potrápiť. Tento osobnostný znak je typický len pre tých, ktorí sa vyznačujú mimoriadnym talentom.

Svet je odjakživa fascinovaný obdarovanými ľuďmi. Nachádzajú sa medzi nimi takí, ktorí sa vyznačujú jedinečným a špecifickým talentom, ale aj takí, ktorí vďaka schopnosti vykonávať takmer nedosiahnuteľné veci s ľahkosťou pôsobia priam mýticky.

Rozličné talenty u ľudí rozvíjame už v mladom veku. Napriek tomu, že ich bežne chápeme ako špeciálny dar, ich majitelia neraz čelia spoločenskej stigmatizácii, a kvôli zvláštnemu a nespoločenskému správaniu čelia posmeškom a šikane.

Vzdelávacie, spoločenské a pracovné inštitúcie neraz prispievajú k ťažkostiam obdarovaných ľudí len preto, že ich talent celkom nechápu. Rolu v tom zohráva aj fakt, že na rozdiel od tradične chápaných rozdielov v prístupe k vyučovaniu, u obdarovaných ľudí je len ťažké vidieť, že aj ich talent im do cesty neraz kladie prekážky.

Americký Davidsonov inštitút zisťoval, čo to vlastne znamená, keď je niekto extrémne nadaný. Vytýčil pritom niekoľko vlastností, ktoré väčšinou definujú takýchto ľudí: rýchle chápanie, intuitívne porozumenie základným znalostiam, tendencia ku komplikovanosti, precíznosť, vysoké nároky, netradičné záujmy a svojský zmysel pre humor.

Inštitút pokračuje, že u obdarovaných ľudí možno často pozorovať známky „asynchrónneho vývoja“, čo znamená, že v niektorých oblastiach vynikajú, zatiaľ čo v iných zaostávajú za rovesníkmi. Ťažko sa zisťuje, aké vzdelanie je pre nich optimálne a akademická pôda väčšinou neuspokojuje ich potreby.

Osobnostný typ s najväčším talentom

K obdarovaniu prispieva niekoľko faktorov, vrátane rôznych druhov intelektu, genetických daností a výchovy. Aký vplyv má však v tomto ohľade osobnosť? Odlišujú sa osobnostne obdarovaní ľudia od tých menej talentovaných?

V žurnále High Ability Studies bola publikovaná štúdia, ktorá si uložila za cieľ zistiť, či 5 „veľkých osobnostných čŕt“ (extrovertnosť, svedomitosť, otvorenosť voči novým zážitkom, neuroticizmus a prívetivosť) rozhoduje o tom, či je človek obdarovaný alebo nie. Táto „veľká päťka“, v angličtine známa ako Big Five model, sa v psychológii využíva ako stavebný kameň pri opisovaní osobnosti.

Autori výskumu Ogurlu a Özbey analyzovali niekoľko databáz s výskumami, z ktorých vybrali 13 vysoko kvalitných na posúdenie. Ako zistili, na obdarovanie vplýva celkovo až 83 faktorov. Medzi obdarovanými a neobdarovanými ľuďmi pritom neboli príliš veľké rozdiely v prívetivosti, extrovertnosti, svedomitosti alebo neuroticizme.

Najväčšiu pozornosť si u vedcov získala otvorenosť voči novým zážitkom. Práve tá sa viac spájala s obdarovanými ľuďmi. Na vzťah otvorenosti k obdarovaniu pritom nijako nevplývali ďalšie faktory, ako je vek, pohlavie alebo geografická poloha.

Dar obdarovania

Otvorenosť voči novým zážitkom je kľúčovou zložkou inteligencie, ktorá prispieva ku kreativite a schopnosti zvážiť viaceré možnosti a perspektívy v živote, riešiť problémy a pochopiť zložité situácie.

Otvorenosť ide ruka v ruke so sklonom obdarovaných ľudí ku komplikovanému a jedinečnému mysleniu a ich schopnosti pozorovať veci, o ktorých by iní často ani nesnívali.

Obdarovaných ľudí často škatuľkujeme ako uzavretých a neschopných dodržiavať spoločenské normy, čo však táto štúdia priamo vyvracia. To, že na obdarovanie nevplýva napríklad svedomitosť, je zaujímavé, pretože túto vlastnosť máme fixovanú ako podmienku dobrého výkonu v práci a škole. Talent teda nezaručuje úspech, hoci ak je správne rozvíjaný, dokáže k nemu pomôcť.

Prirodzene sa teraz naskytá otázka, či sa dá nejakým spôsobom prispieť k rozvoju vlastnej otvorenosti. Podľa vedcov to je možné. Vedú k tomu napríklad externé motivácie, ako schôdzka s otvoreným človekom alebo snaha napredovať v profesionálnom živote. Zameranie sa na tieto aktivity môže zvýšiť aj náš záujem o nové skúsenosti.

Zdroj: Info.sk, DP, tandfonline.com, psychologytoday.com, davidsonacademy.unr.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!

Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!

DNES - 6:44Zaujímavosti

Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.

Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín

Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín

DNES - 5:45Zaujímavosti

Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.

Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať

Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať

VČERA - 19:49Zaujímavosti

Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.

Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom

Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom

VČERA - 17:55Zaujímavosti

Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.

Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou

Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou

VČERA - 7:13Zaujímavosti

Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?