Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov. Podľa amerických výskumníkov nákaza koronavírusom takmer zdvojnásobuje riziko, že plod neprežije.
Ako píše denník The Jerusalem Post, v niektorých prípadoch našli lekári vyššiu koncentráciu vírusu v placente ako v tele chorej matky. Vo všetkých prípadoch však hlásili značné poškodenie placentového tkaniva, uvádzajú v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise International Journal of Gynecology and Obstetrics.
Vedci z Erazmovej Univerzity v Rotterdame od júla tohto zaznamenali 13 úmrtí nenarodených detí, ktoré majú priamu spojitosť s poškodením placenty v dôsledku covidu, informoval časopis Forbes.
Žiadna z týchto žien nebola proti covidu zaočkovaná, upozorňujú vedci.
„Existuje niekoľko vírusov, ktoré môžu spôsobiť infekciu plodu, keď je infikovaná matka,“ povedal vedúci výskumu Eran Barzilaj z univerzitnej nemocnici Assuta v izraelskom meste Ašdod. „Nikdy sme však nevideli takýto druh poškodenia placenty vírusom,“ dodal. Zdá sa, že je to niečo špecifické pre koronavírus (SARS-CoV-2).„
„Aj keď mala matka veľmi mierny priebeh choroby, mierne príznaky a jej PCR test bol pozitívny, ale vykazoval nízku hladinu vírusu, tak virálna nálož v placente bola vysoká,“ priblížil Barzilaj.
„Môžeme konštatovať, že smrť plodu spôsobila infekcia a že smrť bola spôsobená priamo placentou,“ zdôraznil Barzilaj.
Vírus však placentu nenapadne v každom prípade. Podľa bádateľov sa zdá, že riziko je najvyššie v treťom trimestri tehotenstva.
Ďalšie štúdie zo Španielska, Británie a USA tiež opisujú prípady, kedy koronavírus napadol aj placentu, približuje Forbes.
Výskumníci Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) analyzovali dokopy 1,5 milióna pôrodov v období od marca 2020 do septembra 2021 a vyhodnotili, že covid zvyšuje pravdepodobnosť, že plod neprežije.
Z tehotných žien nenakazených covidom porodilo mŕtve dieťa 0,65 percenta. U žien s covidom sa však toto číslo takmer zdvojnásobilo - na 1,26 percenta.
Očkovať sa proti covidu odporúčajú tehotným ženám všetky krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru s výnimkou Bulharska, vyplýva zo správy Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z 23. septembra. K očkovaniu nabáda tehotné ženy aj americké CDC.
Štúdia zverejnená v septembri vo vedeckom časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology - Maternal Fetal Medicine navyše naznačuje, že matky, ktoré sa zaočkovali počas tehotenstva potenciálne odovzdajú nadobudnuté protilátky aj svojmu nenarodenému dieťaťu.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.