Mamička pobúrila internet: Svoje dieťa ukladám spať o polnoci, pre toto sa to oplatí
- 8:52 19.12.2021
- Svet

Spánkový režim jej 7-mesačného bábätka nie je celkom tradičný. Na stranu mamičky sa ale postavili aj odborníci.
Každý rodič vie, aké je náročné odhadnúť spánkový režim bábätka. Väčšina si však volí tradičný čas spánku, ktorý začína okolo siedmej alebo ôsmej večer. Takto dožičia dostatok spánku sebe aj dieťaťu.
Dvojnásobná mamička Victoria Yavnyiová rozvírila vody internetu, keď sa verejne priznala s tým, že spánkové návyky jej 7-mesačnej ratolesti ani náhodou nekopírujú to, čo sa deje v iných domácnostiach.
„Nikdy som nechápala, prečo iní rodičia ukladajú dieťa do postele okolo siedmej večer,“ hovorí Yavnyiová s tým, že jej dieťatko zaspáva o polnoci a vstáva až okolo jednej poobede. „Kým sa dieťaťu dostáva dostatok spánku, nezáleží na tom, o koľkej zaspí,“ tvrdí mamička.
@toriyav ##SimsSelves ##KraftMacMeSkip ##babiesoftiktok ##baby ##sleeptraining ##tiktokmom ##momsoftiktok ##babysleep ##youngmom ##7monthold ##bedtime ##fypシ ##parenting
♬ My Little Love - Adele
Niektorí rodičia hovoria o takejto starostlivosti ako o „nezodpovednej“ a „sebeckej“, ale odborný názor hrá naopak v prospech Victorie. Fórum na pomoc rodičom so spánkom detí The Sleep Mums tvrdí, že hoci je spánok bábätka od siedmej večer do siedmej ráno tradičnejší, rozhodne sa nehodí pre každého.
40-ročná spánková odborníčka Sarah Carpenterová a jej o rok mladšia kolegyňa Cat Cubieová v rozhovore pre britský magazín The Sun potvrdili to, čo už predtým tvrdila Yavnyiová – pokiaľ má dieťa dostatok spánku, je jedno, o koľkej zaspáva.
„Nočná rutina dáva zmysel z viacerých dôvodov – od rôznych pracovných zmien rodičov až po individuálny životný štýl,“ hovorí Cubieová.
„Ak zvažujete možnosť, že budete ukladať dieťa do postieľky až o polnoci, musíte si položiť túto otázku: Dokážete splniť VŠETKY jeho nároky, ak ho necháte zaspať o polnoci? Ste si istí, že mu viete zabezpečiť adekvátnu starostlivosť, pokiaľ ide o spánok, mlieko a jedlo za celých 24 hodín?“
Ak na tieto otázky odpoviete kladne, rozhodne môžete vyskúšať polnočný spánkový režim aj u seba doma. Ak vám polnoc nevyhovuje, pokojne si zvoľte aj inú hodinu počas dňa.
Keďže bábätká do 6 mesiacov potrebujú množstvo spánku, často si odpočinú aj počas dňa. Niektorí rodičia preto chápu nočný spánok len ako ďalšie zdriemnutie, čo je ďalší argument podporujúci tvrdenie, že na čase, v ktorom ukladáte dieťa spať, až tak nezáleží.
Predtým, ako nastúpite na menej tradičný režim, musíte zvážiť niekoľko vecí: Tak, ako dospelí, aj deti potrebujú tráviť čas na slnku. Ak teda prespia väčšinu dňa, vyhraďte im aspoň pár hodín na prechádzku v kočíku.
Pre rodičov je tiež dôležité sledovať, akým spôsobom zmena režimu vplýva na dieťa. Okrem toho je potrebné poznať aj ďalšie jeho potreby, vrátane jedla a mlieka.
Dôležité je aj dbať o správne tempo zavádzania zmien. Ak je dieťa ešte malé, väčšinou sa lepšie prispôsobí na rázne zmeny. Pri 5 a viacmesačných deťoch treba postupovať pomalšie.
Asi tým najdôležitejším pravidlom, aké treba pri starostlivosti o bábätko dodržať, je pravidelnosť. „Ak vám vyhovuje zaspávanie o polnoci, dodržujte ho každý deň,“ hovorí Cubieová, podľa ktorej nedodržiavanie pravidelného spánkového režimu môže spôsobiť problémy so spánkom. Ak raz režim zmeníte, držte sa novej rutiny každý nasledovný deň.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.