Hackeri útočia na vaše zariadenia. Toto musíte urobiť, aby ste zabezpečili svoj účet
- 8:31 21.12.2021
- Bratislava
Žijeme v dobe, kedy na nás obrovské nebezpečenstvo číha aj v online priestore. Prinášame vám niekoľko tipov na to, ako si zabezpečiť svoj online účet a zvoliť správne heslo.
Dnes na nás v online priestore číha čoraz väčšie nebezpečenstvo. Dátové úniky, krádež informácií či len jednoduché hackovanie účtov sú veci, o ktorých čítate a počujete na dennej báze. Ako sa týmto hrozbám vyhnúť či ich aspoň minimalizovať? Prinášame vám niekoľko tipov na to, ako si aj vy dokážete jednoducho a rýchlo zabezpečiť svoj online účet, či už je na sociálnej sieti, streamovacej službe alebo je to len váš email.
Používajte silné heslá
Tým najjednoduchším spôsobom zabezpečenia je použitie silného hesla, ktoré sa nedá jednoducho uhádnuť. Nikdy nepoužívajte jednoduché sledy čísiel či písmen, ako sú napríklad 12345 alebo QWERTZ. Namiesto toho používajte komplikovanejšie heslá a hlavne dlhé. Ideálne je mať takých 16 znakov. Heslá by mali obsahovať kombináciu veľkých a mal ch písmen, čísiel a najlepšie aj znakov. Rozhodne by nemali obsahovať osobné informácie, ako sú napríklad mená, priezviská, adresy a podobne. Nepoužívajte tiež všeobecne známe slová. Vaše heslo by tak rozhodne nemalo byt „heslo“. Taktiež by ste nemali používať jedno a to isté heslo naprieč rôznymi službami. Ak sa útočník dostane k jednému účtu, dokáže potom napadnúť aj ďalšie. Ak dodržíte tieto pravidlá, výrazne tým posilníte zabezpečenie svojej online identity a online dát. Ak máte podozrenie, že sa vám niekto dostal k online účtu a údajom, zmeňte heslo.
Používajte dvojstupňové overenie
Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com
Čoraz viac sa do popredia dostáva nutnosť zabezpečiť si online účty dvojstupňovým overením. Teda okrem svojho základného hesla pri prihlasovaní na stránky alebo aj do služieb použijete aj druhú metódu overenia toho, že ste to vy. Možnosti sa líšia podľa konkrétnych stránok alebo sietí, ale to často si môžete vybrať, kam vám to druhé overenie má prísť. Môže to byť jednoduchý kód, ktorý vám dorazí na email. Taktiež to môže byť SMSka, ktorá vám príde na telefón. Vhodné je však využívať overovacie aplikácie v telefóne, kam vám buď príde žiadosť na potvrdenie prihlásenia, alebo sa tam generuje kód, ktorý následne na stránke zadáte.
Používajte antivírusový softvér
Ďalšie jednoduché riešenie, ktoré zvládne určite každý z vás. Dnes sa prakticky už vôbec neodporúča navštevovať internetové stránky bez toho, aby ste mali v počítači nainštalovaný antivírusový softvér. Ponuka na trhu je naozaj bohatá a môžete si vybrať z celého radu rôznych riešení. Niektoré sú platené, iné zase dostupné zadarmo, avšak môžu vám raz za čas pripomenúť, že ak siahnete po platenej verzii, získate lepšiu ochranu. Bezplatné verzie často obsahujú len základnú ochranu pred vírusmi a podobnými hrozbami. Platené verzie ale toho obsahujú oveľa viac a ochránia vás pri viacerých typoch hrozieb. Poslúžia napríklad aj pri platbe cez internet, kde sa starajú o to, aby bola platba taktiež chránená.
Používajte službu na ochranu pred krádežou identity
Krádež identity je pre obete naozaj nepríjemnou a hlavne veľmi stresujúcou udalosťou, ktorej vyriešenie zaberie veľa času a stojí neraz veľa nervov. Najmä ak na internete pracujete s citlivými firemnými údajmi a mnohými ďalšími dôležitými dátami, nemali by ste zanedbať ani túto oblasť. Na trhu taktiež existuje mnoho rôznych riešení a to aj od spoločností, ktoré môžete poznať z trhu antivírusového softvéru. Avšak tu sa už musíte pripraviť na to, že sú to komplexnejšie riešenia a teda vždy platené
Pozor na stránky a obsah, ktoré navštevujete
Foto: Ivan Kruk/Shutterstock.com
Jednou zo základných rád je dávať si jednoducho pozor na to, na čo klikáte. Nenavštevujte pochybné stránky, neklikajte nutne na všetko, čo vás na sociálnej sieti osloví, nech to pôsobí akokoľvek lákavo. Rovnako si dávajte pozor na to, čo si sťahujete do svojho počítača, aby ste si takto nestiahlo nejakého trojského koňa či iné škodlivé súbory. Nakupujte na overených obchodoch a údaje zo svojej kreditnej karty nezadávajte na stránka, ktoré nemajú zabezpečenú platobnú bránu.
Ak je to potrebné, využívajte VPN
VPN je skratka anglického spojenia Virtual Private Network, teda virtuálna privátna sieť. Vďaka tomuto pripojeniu dokážete na internete naozaj maskovať svoju identitu, skryjete svoju IP adresu, môžete sa vyhnúť sledovaniu a taktiež viete šifrovať svoju komunikáciu alebo obísť regionálne blokovanie obsahu. Všetka komunikácia prebieha medzi vami a navštívenými stránkami, ak teda pripojenie nenastavíte inak. Možností na využitie VPN je viacero, poskytovateľov je už mnoho a opäť máte na výber z priehrštia riešení. Niektoré sú platené, iné zase zadarmo. Opäť ale výber stojí na tom, že riešenia poskytované zadarmo majú určite obmedzenia. VPN viete nastaviť priamo v nastaveniach operačného systému, viete využiť aj riešenia ďalších poskytovateľov. Ak chcete VPN využiť len občas pri navštevovaní niektorých stránok, môže poslúžiť aj rozšírenie pre webový prehliadač.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.