Ako zabezpečiť a bezpečne používať váš smartfón. Toto nesmiete zanedbať
- 7:11 20.12.2021
- Bratislava
Prinášame vám niekoľko tipov na to, ako správne využívať váš mobilný telefón, aby bol zabezpečený pred hrozbami rôzneho druhu.
S istou dávkou nadnesenia sa dá povedať, že dnes máme v mobiloch už vlastne celý náš život. Telefón vo vrecku už neslúži len na kontakt s ostatnými, ale máte v ňom cenné fotografie, pripájate sa k sociálnym sieťam aj pristupujete k emailom, dokonca v ňom máte aj svoju banku a mnoho ďalších dôležitých informácií a služieb. O to dôležitejšie je dbať na zabezpečenie a ochranu vášho telefónu a to nielen pre prípady krádeže, ale napríklad aj pre hrozby kybernetických útokov, ktoré dnes už prebiehajú prakticky neustále. Prinášame vám niekoľko základných rád a tipov, ako dokážete ochrániť svoj telefón a aj všetky citlivé informácie v ňom.
Aktualizujte systém a aj aplikácie
O základné zabezpečenie telefónu sa stará jeho operačný systém. Ak má však správne fungovať, musíte mať aktuálnu verziu, ktorá obsahuje aj bezpečnostné záplaty a tiež opravuje prípadne bezpečnostné riziká. Systém telefónu vás na dostupnosť aktualizácií a ich inštalácie dokáže sám upozorniť a často si ich sťahuje na pozadí, takže sa o to nemusíte nutne sami starať. Aktualizácie už závisia od samotného systému a aj výrobcu telefónu. Niektoré telefóny postavené na platforme Android majú dlhšiu podporu bezpečnostných aktualizácií, iné zase kratšiu. Je teda vhodné, aby ste sa už pri kúpe telefónu informovali o tom, koľko rokov aktualizácií podporuje výrobca vášho telefónu. Rovnako je dôležité aj aktualizovanie aplikácií, kde ich výrobcovia vedia opravovať rôzne chyby. To si už ale často musíte ustriehnuť sami a aktualizovať si aplikácie.
Používajte antivírusový softvér
Nielen počítač, ale aj mobil už dnes musíte mať zabezpečený antivírusovým softvérom, ktorý vaše zariadenie ochráni pred kybernetickými útokmi. Na výber máte z naozaj obrovského množstva rôznych riešení a je len na vás, po ktorom siahnete. Vybrať si pritom môžete platené antivírusové softvéri, ale aj také, ktoré sú dostupné zadarmo. Avšak tie platené ponúkajú širšiu paletu rôznych funkcií a dôkladnejšiu ochranu. Na bežné zabezpečenie však môže stačiť aj verzia zadarmo so základnou ochranou a oklieštenými funkciami, kedy si napríklad databázu hrozieb musíte aktualizovať manuálne, no nie je to niečo, čo by ste nezvládli.
Foto: Song_about_summer/Shutterstock.com
Uzamknite svoj telefón na pin, heslo, bezpečnostný vzorec a ďalšie metódy
Ak nechcete, aby sa niekto nepovolaný dostal k informáciám vo vašom telefóne, základným riešením je uzamykať ho a mať nastavené automatické uzamknutie. Pričom si následne môžete zvoliť z mnohých metód na jeho následné odomknutie. Asi tou najjednoduchšou je pin, ale môžete využiť aj heslo na to, aby ste zo základnej obrazovky telefón odomkli. Mnohé telefóny využívajú bezpečnostný vzorec, takže si viete telefón odomknúť jednoduchým pohybom prsta po displeji, pričom si vzorec vytvoríte sami. Dnešné telefóny však už obsahujú aj pokročilejšie metódy a telefón tak dokážete odomknúť odtlačkom prsta či tvárou vďaka prednej kamere. Taktiež tieto metódy využívajte aj na zabezpečenie platieb cez telefón a iné činnosti s citlivými údajmi.
Sťahujte len overené aplikácie z overených zdrojov
Zdrojom mnohých hrozieb sú dnes hlavne aplikácie a to aj niektoré také, ktoré si môžete stiahnuť z oficiálnych digitálnych obchodov na platformách iOS a Android. Sťahujte preto len overené aplikácie a venujte pár chvíľ tomu, aby ste si napríklad prečítali recenzie iných používateľov priamo pred stiahnutím aplikácie. Pomôže vám to odfiltrovať aplikácie, ktoré by mohli byť problémové. Taktiež, ak to nie je nutné, nesťahujte a neinštalujte aplikácie z neoverených zdrojov a mimo oficiálnych digitálnych obchodov. Inštalovaním z neoverených zdrojov si totiž sami dokážete nechtiac do telefónu stiahnuť niečo, čo ohrozí vaše informácie. Taktiež si dávajte pozor na to, na čo na telefóne klikáte, hrozbou totiž môžu byť aj emaily a SMSky.
Spravujte povolenia svojich aplikácií
Keď už aplikáciu do telefónu stiahnete a nainštalujete, vyžiada si od vás povolenie na prístup k rôznym aspektom vášho telefónu – k mikrofónu, kamere, kontaktom alebo pokojne aj albumu fotografií. V telefóne si viete zobraziť zoznam všetkých aplikácií aj s povoleniami, ktoré ste im udelili. Tie následne môžete obmedziť, ak si myslíte, že daná aplikácia vyžaduje aj povolenia, ktoré nutne nepotrebuje. Umiestnenie týchto možností sa líši podľa konkrétnej značky telefónu a operačného systému, ale vždy ich nájdete niekde v položke Nastavenia.
Foto: McLittle Stock/Shutterstock.com
Dajte si pozor na verejné wi-fi siete
Je síce pravda, že vám verejne dostupná wi-fi sieť ušetrí vaše vlastné dáta, ale zároveň sa takto vystavujete riziku útoku na vaše zariadenie zo strany hackerov. Tí sa za určitých okolností dokážu dostať k vašim dátam či dokonca prístupovým údajom (ako sú prihlasovacie meno a heslo), ak sa pripájate cez sieť, ktorú vytvorili. Preto sa pripájajte len k sieťam, ktoré poznáte. Ak už sa chcete na nejakú neznámu verejnú sieť pripojiť, využite na pripojenie VPN (viac o tejto možnosti nájdete v tomto článku). Taktiež nemajte vo svojom telefóne stále aktívne wi-fi alebo Bluetooth a ak ich práve nevyužívate, vypnite tieto pripojenia.
Využívajte aplikácie na nájdenie strateného telefónu
Ak nastane situácia, že vám telefón niekto ukradne, nemusí to pre vás znamenať koniec sveta. Telefóny s operačnými systémami Android aj iOS ponúkajú aplikácie schopné lokalizovať vaše zariadenie. Vo svojom zariadení však musíte mať vopred aktivovanú funkciu na jeho hľadanie. Tieto aplikácie taktiež dokážu na diaľku zmazať obsah vášho telefónu, aby sa k nemu nedalo dostať, čo oceníte najmä v prípade, že máte v telefóne dôležité osobné či firemné údaje. Nezabudnite si navyše obsah telefónu zálohovať v cloude. Ak aj o telefón prídete, nestratíte z neho všetko a k obsahu sa dokážete opäť dostať.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?