Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár
Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.
Dlhé noci a spiaca príroda počas zimy nedávajú zabrať len psychike, ale aj fyzickému zdraviu. Chladný zimný vzduch je známy tým, že vysušuje pokožku, na čo najviac doplácajú tí, ktorých trápia kožné ochorenia.
Koža môže byť vplyvom chladného počasia vysušená, popraskaná a drsná. Mnohí vidia rýchle riešenie v upokojujúcom kúpeli s horúcou vodou. Lekár George Moncrieff ale upozorňuje na nástrahy pridlhého kúpania.
„Asi si myslíte, že pomôže dlhý teplý kúpeľ, ale vôbec to nie je tak,“ uviedol Moncrieff v britskej relácii This Morning.
„Desaťminútový kúpeľ s nie príliš horúcou vodou dokonale hydratuje pokožku, ale ak vo vode pobudnete dlhšie, oberiete pokožku o prirodzený maz,“ vysvetlil Moncrieff. Maz je po kúpaní potrebný na to, aby zabránil vyparovaniu vody z pokožky.
Podľa Moncrieffa je vhodné kúpať sa najviac 5 až 10 minút. Dôležité je pritom zvoliť si aj správnu teplotu vody. „Horúci kúpeľ takisto veľmi rýchlo rozpúšťa maz,“ varuje lekár.
Ďalší faktor, ktorý pri kúpaní treba zvážiť, je frekvencia. Viacerí odborníci trvajú na tom, že každodenné sprchovanie obzvlášť v zimných mesiacoch nie je nevyhnutné, a dokonca môže zhoršiť kožné problémy. Ak sa nepotíte nadmerne alebo nemáte iný dôvod na častejšie sprchovanie, pokojne vám stačí opláchnuť sa párkrát za týždeň.
Kúpanie a sprchovanie nie je to jediné, čo ovplyvňuje zdravie pokožky. K jej rýchlejšiemu starnutiu prispieva napríklad fajčenie aj pitie alkoholu.
Fajčenie redukuje prirodzenú elasticitu pokožky tým, že ničí kolagén a spomaľuje jeho tvorbu. Alkohol zas rýchlo dehydruje celé telo, a tak jeho častá konzumácia prispieva k staršiemu výzoru pokožky.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.
Test čajových vrecúšok: Tieto môžu byť pre vás obzvlášť nebezpečné
Vedci varujú pred pitím čaju baleného vo vrecúškach.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.