• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
23°Bratislava

New Talent 2013 – Cena Nadácie SPP putuje do Rumunska

  • 16:50 08.10.2013
  • BRATISLAVA
New Talent  2013 – Cena Nadácie SPP putuje do Rumunska

Víťazom súťaže New Talent 2013 – Cena Nadácie SPP sa stal rumunský huslista RAZVAN STOICA. Na včerajšom finálovom koncerte najlepších mladých hudobníkov v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie získal najväčšie uznanie u medzinárodnej poroty za svoj výkon interpretáciou známeho Čajkovského Koncertu pre husle a orchester D dur op. 35. Cena je už tradičnou súčasťou medzinárodného festivalového programu Bratislavských hudobných slávností (BHS).

Do finále súťaže New talent 2013 – Cena Nadácie SPP postúpili traja talentovaní mladí hudobníci – trubkár Filip Draglund zo Švédska, sopranistka Emöke Boráth z Maďarska a huslista Razvan Stoica z Rumunska, ktorý sa stal víťazom Medzinárodnej tribúny mladých interpretov „New Talent 2013 – Cena Nadácie SPP“ v rámci 49. ročníka BHS. Víťazovi odovzdal cenu Jozef Dolinský, predseda Správnej rady Nadácie SPP.

Finálovému koncertu predchádzali dva komorné koncerty 4. októbra 2013 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Traja finalisti sa včera 7. októbra predstavili publiku v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, kde vystúpili v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou poľského dirigenta Pawla Przytockeho. Koncert, na ktorom zaznelo aj dielo slovenského skladateľa Jozefa Sixtu, vysielali členské rozhlasové stanice Európskej vysielacej únie/EBU naživo alebo zaradia do vysielania zo záznamu.

Spomedzi troch desiatok prihlásených interpretov zo 16 krajín sa tento rok medzi osem semifinalistov, ktorých vybrala medzinárodná porota v 1. kole súťaže, prebojovala aj slovenská klaviristka Magdaléna Ondičová. Ich interpretačné výkony odvysielalo 4. októbra v priamom prenose Rádio Devín z koncertnej siene Dvorana Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

„Chcem vyjadriť obdiv a rešpekt všetkým mladým nadaným interpretom, ktorí majú mimoriadny dar, dar priblížiť klasickú hudbu v jej plnej kráse. Som rád, že aj vďaka partnerskej podpore Nadácie SPP, ktorá trvá už 10 rokov, majú mladí umelci vo svete vážnej hudby príležitosť rozvíjať talent a kariéru. Víťazovi prestížnej Ceny Nadácie SPP a finalistom želám ďalšie skvelé príležitosti a veľa úspechov v hudobnej kariére“, povedal pri odovzdávaní ceny Jozef Dolinský, predseda Správnej rady Nadácie SPP.

Súťaž New Talent – Cena Nadácie SPP sa pre mnohých umelcov stala štartovacou čiarou medzinárodnej kariéry. K víťazom tejto prestížnej súťaže patrí zo slovenských umelcov napríklad Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Juraj Bartoš alebo Dalibor Karvay. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Cieľom medzinárodnej tribúny mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa na prestížnom festivale BHS a v podstate začať alebo pokračovať vo svojej umeleckej kariére získaním tejto prestížnej ceny. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov.

Každoročný priamy prenos či záznam tohto koncertu vysielajú takmer všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi Európskej vysielacej únie (EBU). Aj preto je postup do finále skvelou prezentáciou mladého umelca. Súťaž organizuje EBU spolu so Slovenským rozhlasom a Slovenskou filharmóniou. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

Medzinárodná porota:

predseda poroty:
Adrian Rajter, RTVS, Slovenská republika

členovia poroty:
Markéta Vejvodová, Český rozhlas, Česká republika
Dorothea Enderle, Südwestrundfunk/SWR, Nemecko
Alina Velea, Rumunský rozhlas/ROR, Rumunsko
Evert van Berkel, Švédsky rozhlas/SR, Švédsko
László Terdik, MTVA, Maďarsko
Marco Mauceri Radiotelevisione Italiana /RAI, Taliansko

Na medzinárodnej tribúne sa pravidelne zúčastňuje predstaviteľ Európskej vysielacej únie /EBU Pierre-Yves Tribolet zo Švajčiarska.
Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

15:42 28.03.2025Tlačové správy

Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

14:51 07.03.2025Tlačové správy

Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

12:00 07.03.2025Tlačové správy

Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

8:18 07.03.2025Tlačové správy

Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

19:37 16.12.2024Tlačové správy

Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?