5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

Zastavené vetry môžu byť nielen nepríjemný, ale aj bolestivý stav. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa ho rýchlo zbaviť.
Plyny sú bežnou súčasťou každodenného fungovania tráviaceho systému. Vznikajú prostredníctvom baktérií, ktoré žijú vo vašom hrubom čreve, keď pracujú na procese rozkladu jedla.
Väčšina ľudí zvykne uvoľniť vetry v priemere 14-krát denne. Tento proces však môžu skomplikovať niektoré tráviace problémy. Napríklad sacharidom môže trvať dlhšie, kým sa rozložia a často sa dostanú do hrubého čreva bez toho, aby boli úplne strávené. Potom môžu prejsť fermentačným procesom, ktorý vytvára vzduchové bubliny a musia vyjsť von ako plyn.
Potravinové intolerancie, ako je intolerancia laktózy či lepku, môžu tiež spôsobiť problémy s plynatosťou. Mliečny cukor sa úplne nevstrebáva, takže ho baktérie využívajú na tvorbu plynu. Vzduchové bubliny sa môžu nahromadiť v črevách a spôsobiť nadúvanie alebo kŕče.
Prehĺtanie vzduchu môže tiež spôsobiť nadúvanie, pretože sa dostane do tráviaceho traktu a ťažko vychádza von. Zvyčajne tento stav zmizne bez potreby akejkoľvek liečby, ale existuje niekoľko metód, ktoré môžete skúsiť na zmiernenie akýchkoľvek nepríjemných príznakov.
Užívajte probiotiká
Tie môžu pomôcť znížiť plynatosť a zmierniť žalúdočné ťažkosti spôsobené nadmernou plynatosťou. Nie všetky probiotiká fungujú rovnako na každého človeka, pričom odborníci tvrdia, že je ťažké presne určiť, ktoré by ste mali užívať. Výskum však ukázal, že kmeň Bifidobacterium je užitočný na uvoľnenie prebytočného plynu.
Zacvičte si
Na snímke pozícia dieťaťa, Foto: fizkes/Shutterstock.com
Je dokázané, že cvičenie znižuje pocit nafukovania. Keď sa hýbete, aj vaše črevá dokážu rýchlejšie dostať plyny cez tráviaci systém. Najlepšie typy pohybov na uvoľnenie vetrov sú:
- Ležanie na chrbte s nohami vykonávajúcimi pohyb ako na bicykli
- Krátka prechádzka po jedle
- Pozícia dieťaťa v joge – kľaknete si na zem a následne zadok pritiahnete k pätám, hrudník položíte na kolená a hlava smeruje k zemi. Ruky môžu byť natiahnuté dopredu pred hlavu alebo dozadu smerom k nohám.
- Lotosový sed – sedenie na zemi s prekríženými nohami a postupné otáčanie hornej časti tela na strany.
Mätový olej
Mätový olej môže zmierniť pocity zápchy, nadúvania a nadmernej plynatosti. Je to preto, že mäta pieporná má antispazmodické vlastnosti, teda zabraňuje tomu, aby v oblasti čriev dochádzalo ku kontrakciám. Jedna štúdia publikovaná v roku 2014 zistila, že pacienti s so syndrómom dráždivého čreva, ktorí užívali mätový olej, zaznamenali výrazné zmiernenie bolestí.
Teplo
Vyhrievacia podložka alebo deka môže pomôcť pri riešení bolestí zo zastavených vetrov. Jedna štúdia zistila, že použitie vyhrievacej podložky s teplotou 40 stupňov Celzia môže zmierniť bolesť asi na hodinu. Je to spôsobené tým, že vaše telo zapína tepelné receptory, ktoré deaktivujú receptory bolesti.
Bylinky a koreniny
Ak nič z toho nefunguje, môžete vyskúšať bylinky a koreniny na boj proti zápalu a nadúvaniu. Medzi najúčinnejšie patrí kardamón, rasca, fenikel, zázvor, kurkuma a škoricu. Môžu sa pridávať do potravín alebo prijímať v bylinkových čajoch, aby pomohli zmierniť nadúvanie.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?