Riziko predčasnej smrti odhaľuje aj znak v očiach

Rýchle a bezbolestné vyšetrenie by lekárom jedného dňa mohlo pomôcť identifikovať pacientov, ktorým hrozí vyššie riziko predčasného úmrtia.
Starnutie je prirodzenou súčasťou života každého z nás, ale to, že dvaja ľudia majú rovnaký vek, ešte nemusí hneď znamenať, že ich telo fyzicky slabne rovnakým tempom.
Na meranie skutočného biologického veku sa ponúka oveľa presnejšia metóda, ktorá je dnes, žiaľ, ešte len v plienkach. Kľúčom je analýza pacientovej sietnice, ktorá sa nachádza vo vnútornej časti očnej gule.
Algoritmus, ktorý bol použitý pri určovaní biologického veku takmer 47 tisíc dospelých v strednom veku, je podľa vedcov taký presný, že dokázal presne určiť ich vek s odchýlkou 3,5 roka. Zhruba 10 rokov po meraní umrelo 1871 z týchto ľudí, pričom išlo prevažne o pacientov so staršie vyzerajúcou sietnicou.
Ak napríklad algoritmus predpokladal, že sietnica osoby vyzerá o rok staršie, než je jej skutočný vek, riziko predčasného úmrtia v priebehu nasledovných 11 rokov u nej vzrástlo o dve percentá. Takisto vzrástlo aj jej riziko úmrtia z príčin iných ako rakovina a srdcovo-cievne ochorenia, a to o tri percentá.
Okno neurologických ochorení a tajomstvo biologického veku
Keďže ide len o pozorovací výskum, vedcom nie je jasné, aký biologický mechanizmus spája vzhľad sietnice s biologickým vekom človeka. Už predtým sa však vo vedeckom svete objavili domnienky, že sietnica je mimoriadne citlivá na poškodenie vplyvom starnutia. Keďže je tento orgán prestúpený cievami aj nervami, mohol by nám dodať dôležité informácie o zdraví ciev aj mozgu.
„Výrazný súvis medzi vekovým rozdielom sietnice a mortalitou na iné ako kardiovaskulárne a rakovinové ochorenia, spolu s narastajúcim počtom dôkazov o prepojení oka a mozgu, je dôkazom, že sietnica je 'oknom' neurologických ochorení,“ uvádzajú autori v prelomovej štúdii.
Vedci dodávajú, že sietnica hrá dôležitú rolu pri starnutí a je citlivá na poškodenia vplyvom starnutia, čo zároveň zvyšuje riziko úmrtia.
K ďalším nástrojom, pomocou ktorých sa v súčasnosti zisťuje biologický vek, patrí neurozobrazovanie, epigenetické hodiny a ďalšie. Žiadna z týchto metód ale neposkytuje také presné výsledky ako skenovanie sietnice. To je okrem toho aj lacnejšie, menej invazívne a rýchlejšie.
Sietnica sa dá analyzovať pomocou prístrojov už v priebehu piatich minút. Ak zistíme viac o jej vplyve na ďalšie časti tela, lekári získajú nový presný nástroj na zistenie potenciálnych zdravotných hrozieb u pacienta.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?