Európa sa musí pripraviť na masový prílev utečencov zo Sýrie
- 15:50 09.10.2013
- ŠTRASBURG
Európska únia by sa mala pripraviť na možný masový prílev utečencov zo Sýrie. Európskemu parlamentu (EP) to v stredu povedal komisár pre vnútorný trh Michel Barnier, podľa ktorého by EÚ nemala pred týmito utečencami zatvárať dvere.
Dodal, že sýrska kríza sa rozvinula do obrovských rozmerov a EÚ by mala prejaviť "veľkú dávku solidarity". Grécko a Bulharsko už zaznamenali značný nárast imigrantov prichádzajúcich zo Sýrie.
"Nemali by sme zatvárať hranice a zabarikádovať sa. Nie je to len národná záležitosť, ale celoeurópska," zdôraznil Barnier.
Sýriu pre krvavý konflikt opustilo už viac než dva milióny ľudí. Najviac ich doteraz prijali susedné krajiny ako Libanon, Jordánsko a Turecko, ktoré však už nemajú kapacity a o viac utečencov sa nedokážu postarať. Barnier vyhlásil, že tento počet môže do konca tohto roku vzrásť na 3,5 milióna.
O azyl v krajinách EÚ dosiaľ požiadalo 50 000 Sýrčanov, väčšina z nich v Nemecku a vo Švédsku. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov eviduje aj ďalších 4,25 milióna Sýrčanov ukrývajúcich sa vo vlastnej krajine. Celkovo tak počet sýrskych utečencov dosahuje 6,3 milióna, čo je až tretina z celkovej viac ako 20-miliónovej populácie.
Experti v Sýrii skontrolujú desiatky miest
Šéf Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) uviedol, že ich tím musí v rámci medzinárodnej misie na zničenie chemického arzenálu v Sýrii navštíviť viac než 20 miest. Na niektorých bude predtým potrebné vyrokovať prímerie, aby tam inšpektori mohli bezpečne pracovať.
Vo svojom prvom verejnom vyjadrení o misii generálny riaditeľ OPCW Ahmet Uzumcu v stredu povedal, že inšpektori doteraz preskúmali jedno miesto a pripravujú sa navštíviť ďalšie.
Experti pre chemické odzbrojenie dorazili do Sýrie minulý týždeň a už dozerali na prvé štádiá ničenia sýrskeho chemického arzenálu. Do krajiny tiež smeruje druhý tím, ktorý má súčasnú misiu posilniť.
Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN. OPCW poskytla misii zbrojných expertov a OSN má na starosti logistiku, komunikáciu a bezpečnosť.
Experti už začali s likvidáciou raketových hlavíc, leteckých chemických bômb a výrobných zariadení, pričom tieto majú byť zničené do 1. novembra. Potom až do júna bude prebiehať prevoz a likvidácia nebezpečných chemikálií. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.
Rusko tvrdí, že dobylo kľúčové mesto Kurachove na východe Ukrajiny
Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že jeho sily obsadili strategicky významné mesto Kurachove na východe Ukrajiny.
Blinken: Rusko plánuje podľa USA poskytnúť Severnej Kórei satelitnú technológiu
Spojené štáty sa domnievajú, že Rusko rozširuje spoluprácu so Severnou Kóreou (KĽDR) v oblasti vesmíru, a to výmenou za vyslanie vojakov do boja proti Ukrajine.
Severná Kórea odpálila do mora ďalšiu balistickú strelu
Severná Kórea odpálila v pondelok zo svojho východného pobrežia smerom na Japonské more predbežne neidentifikovanú balistickú strelu.
Biden varoval pred prepisovaním udalostí zo 6. januára 2021
Odchádzajúci americký prezident Joe Biden v nedeľu povedal, že na udalosti zo 6. januára 2021, keď stúpenci vtedajšieho a budúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa vtrhli do sídla Kongresu USA, sa nesmie zabudnúť.
Juhokórejský protikorupčný úrad žiada políciu, aby zatkla prezidenta
Juhokórejský protikorupčný úrad požiadal v pondelok políciu, aby prevzala snahu zadržať suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola. Vyšetrovateľom úradu v tom minulý týždeň zabránili členovia prezidentovej ochranky. Informácie prinies