Liečba rakoviny: Tento zvláštny faktor ovplyvňuje účinnosť chemoterapie

Tieto zistenia môžu mať dôsledok na podávanie chemoterapie.
Výskumníci z West Virginia University (WVU) objavili zvláštny faktor, ktorý môže zmeniť účinnosť chemoterapie. Podľa vedcov by podávanie chemoterapie v noci by mohlo zlepšiť mieru prežitia pacientov až o 20 percent.
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Frontiers in Oncology skúmala, ako mozog filtruje toxíny počas dňa a noci. Účinnosť chemoterapie znižuje hematoencefalická bariéra, ale ako sa ukázalo, počas noci je menej aktívna. Podávanie chemoterapie počas neskorých hodín dňa tak môže zlepšiť výsledky pacientov.
„Nie sme prví, ktorí ukázali, že chronochemoterapia je prospešná, ale sme prví, ktorí ukázali, že je prospešná pri liečbe mozgových metastáz,“ povedal hlavný autor štúdie William Walker. Podľa Walkera sa chronochemoterapia už roky ukazuje ako prospešná, pokiaľ ide o periférnu rakovinu, ale z nejakého dôvodu sa neprenáša do klinickej praxe.
Po ukončení tohto výskumu plánuje Walker založiť vlastné laboratórium, kde bude môcť svoju prácu pretaviť do zlepšovania liečby pacientov s rakovinou.
Výskum použil zvieracie modely, ako sú myši a muchy. Bude potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je hematoencefalická bariéra u ľudí tiež premenlivá v závislosti od dennej doby. „To sú otázky, ktorými sa bude William Walker zaoberať, keď opustí toto laboratórium a založí svoje vlastné,“ povedal profesor Randy Nelson, predseda Katedry neurovied a Walkerov mentor.
Myši v štúdii boli liečené na metastatickú rakovinu prsníka, ktorá metastázovala do mozgu. Tie, ktoré dostali liečbu v noci, mali menej symptómov, mali o 20 percent vyššiu mieru prežitia a chemoterapia u nich zabila viac nádorových buniek. Myši sú nočné živočíchy, čo znamená, že ich cirkadiánny rytmus sa môže líšiť od nášho.
Okrem rakoviny boli identifikované ďalšie chronické stavy, ktoré reagujú odlišne v závislosti od dennej doby. Zhoršiť ich môže aj časté cestovanie naprieč časovými pásmami, pričom Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že piloti a stevardi leteckých spoločností sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny.
Vedci, ktorý sa zoberali diabetom, v inej štúdii zistili, že pracovníci na nočných zmenách majú väčšie riziko cukrovky. Dokážu tomu však predísť, ak dodržiavajú denný stravovací plán.
Chronoterapia je plánovanie liečby tak, aby zodpovedalo časovým denným zmenám v tele. Ide o stále sa rozvíjajúcu oblasť štúdia, pričom Nobelovu cenu za medicínu za rok 2017 získala trojica výskumníkov, ktorí študujú cirkadiánne rytmy.
Mechanizmy sledovania času v tele tiež menia správanie niektorých rakovinových buniek. Niektoré typy rakoviny môžu lepšie reagovať na liečbu podávanú uprostred dňa.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.