Týchto 5 vecí v domácnosti čistíte prehnane často. Môžete ich tým zbytočne poškodiť
- 20:41 06.02.2022
- Bratislava

Napriek tomu, že upratovanie takmer všetci neznášame, zo života mu venujeme najmenej niekoľko hodín, aby sme sa doma cítili o niečo pohodlnejšie. V niektorých prípadoch to ale naozaj netreba preháňať.
Dobré správy pre všetkých, ktorí vnímajú upratovanie ako kríž – niektoré súčasti domácnosti totiž môžete prehnanou starostlivosťou zbytočne poškodiť. Ak ste si teda doteraz nevedeli nájsť kvalitnú výhovorku, prečo okolo nich neriadiť, dnes vám ju poskytneme.
Zrkadlá
Na lesklom povrchu zrkadiel rýchlo vynikne všetka špina, preto sa niektorí z nás schyľujú k ich každodennému lešteniu. Vlhkosť čistiacich prostriedkov ale môže preniknúť za rám a pomaly zničiť zadnú stranu zrkadla, z ktorého sa tak stane obyčajné sklo.
Po každom uprataní kúpeľne by ste mali miestnosť dobre vyvetrať. Pri každodennom čistení zrkadla používajte len gumový stierač alebo čistú utierku z mikrovlákna. Chemický prostriedok by ste nemali používať častejšie ako raz za týždeň.
Zrkadlo správne očistíte tak, že na handričku nanesiete trochu Alpy a utriete všetky škvrny. Následne na povrch nastriekajte čistič a utrite ho utierkou z mikrovlákna. Ak navrchu ostanú škvrny alebo stopy po odtlačkoch, utrite ich pomocou octu a papierovej utierky.
Nábytok
Pri drevenom nábytku si treba dať pozor nielen na správny spôsob čistenia, ale aj na frekvenciu. Častou chybou je používanie nadmerného množstva čistiacich prostriedkov v rozprašovači – tie totiž po sebe zanechávajú viditeľné stopy a oberajú drevo o farbu.
Spreje na leštenie dreveného nábytku používajte len ojedinele. Ich nevýhodou je, že zachytávajú prach a zanechávajú škvrny. Drsným špongiám a kruhovému pohybu pri čistení nábytku by ste sa mali celkom vyhnúť. Povolené je len jemné utieranie a nanášanie tekutých prostriedkov.
Pri pravidelnom utieraní prachu vám celkom postačí utierka z mikrovlákna. Netreba pritom zabúdať na nohy, opierky a ďalšie menšie časti nábytku.
Koberce
Odolný koberec vám vydrží desiatky rokov, ak sa oň správne postaráte. Vysávať by ste ho mali aspoň raz za týždeň, ale s ďalšími metódami, ako je napríklad tepovanie, to netreba preháňať – aplikujte ich najviac dvakrát za rok.
Pri vysávaní rozhodne nepoužívajte štetiny na nadstavci, ktoré môžu poškodiť vlákna koberca. Koberce čistite vždy na nízkych teplotách, ktoré dlhšie zachovajú ich farbu a kvalitu.
Riad
Nesprávne umývanie riadu môže viesť k poškodeniu umývačky aj samotného riadu. V prvom rade treba zdôrazniť, že riad, ktorý vkladáte do umývačky, predtým netreba oplachovať. Okrem zbytočného míňania vody tým riskujete, že senzor v umývačke nezaregistruje špinu, a tak riad neumyje dokonale.
Ak umývate riad ručne, začnite najprv odstránením kúskov jedla do koša. Riad s jedlom, ktoré sa nedá ľahko odstrániť, namočte do čistej horúcej vody s trochou sódy bikarbóny na aspoň 15 minút. Olej a masť nikdy nevylievajte priamo do odtoku, lebo ho tak môžete zapchať.
Pri umývaní by ste mali postupovať od najľahších riadov po tie najväčšie a najťažšie.
Oblečenie
Veľa ľudí si dáva oprať oblečenie po jednom použití. Toto pravidlo by malo platiť vyslovene len pre ponožky a spodnú bielizeň, zvyšok oblečenia môžete pokojne nosiť ešte ďalšie 2-3 razy, kým bude potrebné ho vyprať. Ak pracujete v prašnom prostredí alebo sa denne veľa potíte, oblečenie si samozrejme perte častejšie.
Rifle, svetre a bundy sú najnáchylnejšie na poškodenie v práčke, takže pri nich sa zvlášť vyhýbajte častému praniu.
Pri praní si tiež dajte pozor na to, aby ste nepreplnili bubon práčky a odstráňte všetky kovové súčiastky na oblečení, ktoré sa odstrániť dajú. Pri praní osušiek a uterákov nepoužívajte aviváž, ktorá ničí ich absorpčnú schopnosť.
Dôležité je tiež udržiavať čistotu práčky, ktorá zamedzí jej pokazeniu a nedokonalému praniu.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?