Konzumácia tejto potraviny zvyšuje riziko sklerózy
Pri častom jedení tejto potraviny riskujete nielen roztrúsenú sklerózu, ale aj zhoršenie zdravia črevnej mikroflóry.
Sclerosis multiplex, po slovensky známa ako roztrúsená skleróza, je ochorenie, ktoré postihuje prácu mozgu a miechy. Pri skleróze imunitný systém napáda ochranný plášť myelín, ktorý obklopuje nervy, a spôsobuje ťažkosti s komunikáciou medzi mozgom a zvyškom tela.
Podľa odhadov na Slovensku žije asi osemtisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou. Ochorenie sa najčastejšie prejavuje tŕpnutím alebo slabosťou končatín, pocitom elektrizovania pri niektorých pohyboch krku, nedostatočnou koordináciou a triaškou. Časté sú aj problémy so zrakom a rečou, únava a nevoľnosť.
Skleróza a strava
Pri prevencii roztrúsenej sklerózy hrá veľkú rolu okrem zdravého životného štýlu aj strava, pričom podľa najnovších zistení môže k vzniku ochorenia prispieť aj častá konzumácia mäsa. Tá okrem toho znižuje počet baktérií tráviacich sacharidy v črevnom mikrobióme. Táto zmena pravdepodobne zvyšuje zápalové markery v krvi, čím tiež prispieva k vzniku autoimunitného ochorenia.
„Ide o prvú štúdiu, ktorá pomocou integrovaného prístupu hodnotí vzťah medzi stravou, črevným mikrobiómom, imunitným systémom a metabolizmom a ich vplyvom na patogenézu a progres roztrúsenej sklerózy,“ podotýka jedna z autoriek Laura Picciová.
Vedci pri výskume využili komplikovanú analytickú metódu s názvom multi-OMICS, ktorá dokáže zvýrazniť vzťahy medzi rôznymi prvkami – v tomto prípade to bol imunitný systém, črevné baktérie a nástup roztrúsenej sklerózy. Metóda by podľa autorov mohla byť účinná aj pri analyzovaní iných ochorení s rôznymi spúšťačmi.
Výskum sa nezaobišiel bez 49 dobrovoľníkov, z ktorých 24 má sklerózu a 25 je celkom zdravých. Každý účastník podstúpil sériu testovaní, vrátane sekvenovania črevného mikrobiómu, analýzy zápalových markerov v krvi a štvordňového sledovania jedálnička. Pokročilá analytická technológia následne vyhodnotila možné vzťahy medzi týmito faktormi.
U pacientov so sklerózou zistili výrazné prepojenie medzi ochorením a narušeným črevným mikrobiómom, čo sa prejavovalo aj zmenami v krvnom metabolóme.
Zvýšená hladina mäsových metabolitov (tie vznikajú pri konzumácii mäsa) podľa vedcov znižuje množstvo niektorých baktérií v črevách a zvyšuje hladinu zápalových signalizačných molekúl v krvi. Intenzita zmien v črevnej mikroflóre dokonca korešponduje s intenzitou príznakov roztrúsenej sklerózy.
Vedci sa teda domnievajú, že častá konzumácia mäsa súvisí so zvýšenou hladinou zápalových markerov v krvi, a to najmä preto, že narúša črevný mikrobióm.
U všetkých 49 dobrovoľníkov bolo možné pozorovať, že ak často jedli mäso, baktérie v ich črevách nedokázali správne stráviť sacharidy zo zeleniny.
„Stále viac odporúčame, aby sa mäso jedlo len s mierou, a to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade obsahuje množstvo nasýtených tukov a môže tiež urýchliť bakteriálnu tvorbu látok, ktoré majú nepriaznivé účinky na zdravie,“ dodáva Picciová.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.