Starší liek môže chrániť pred poškodením pľúc a krvnými zrazeninami súvisiacimi s covidom

Dobre známy liek dokáže chrániť pacientov pred vážnymi následkami ochorenia COVID-19.
COVID-19 je respiračné ochorenie, ktoré môže viesť k dočasnému alebo dokonca trvalému poškodeniu pľúc. Ďalším rizikom, ktoré nový koronavírus prináša, je tvorba krvných zrazenín. Nový výskum však zistil, že „starý“ liek, ktorý sa používa viac ako 70 rokov, vás môže chrániť pred oboma rizikami.
Podľa vedcov z Weill Cornell Medicine a Cold Spring Harbor Laboratory môže disulfiram chrániť pred poškodením pľúc a rizikom krvných zrazenín u tých, ktorí trpia závažným priebehom infekcie novým koronavírusom.
Disulfiram je dostupný iba na lekársky predpis a používa sa pri liečbe alkoholizmu. Nie je to priamo liek na alkoholizmus, ale môže vás odradiť od pitia, pretože v kombinácii s alkoholom spôsobuje nepríjemné príznaky.
Predklinická štúdia zistila, že liek bol schopný chrániť hlodavce pred poškodením pľúc spôsobeným imunitou počas infekcie SARS-CoV-2 a iného stavu. Výskum vysvetľuje, ako tableta funguje:
„V súčasnosti je známe, že oba typy poranení pľúc sú čiastočne poháňané tvorbou sieťových štruktúr podobných neutrofilným bunkám, ktoré sa nazývajú neutrofilné extracelulárne pasce alebo NET. Tie môžu zachytávať a zabíjať infekčné organizmy, ale môžu byť škodlivé aj pre pľúcne tkanivo a krvné cievy, spôsobujú hromadenie tekutiny v pľúcach a podporujú tvorbu krvných zrazenín. Disulfiram blokuje jeden z krokov pri tvorbe NET."
Dôvodom je, že disulfiram je schopný interferovať s molekulou potrebnou na produkciu NET nazývanou gasdermin D. To znamená, že po užití disulfiramu sa podľa výskumu nevytvárajú žiadne NET. Toto zistenie podnietilo vedcov testovať liek ako NET blokátor.
Môžu však existovať určité obmedzenia, pretože výskum uvádza, že sa zamerali na formu Covid, ktorá bola „menej závažná“ ako najhoršie prípady u ľudí. Dodávajú, že liečba disulfiramom deň pred alebo deň po infikovaní vedie k „priaznivým výsledkom“.
Vedci zaznamenali menšiu tvorbu NET a menšiu tvorbu tkaniva podobného jazvám v pľúcach. Výskum dodal: „Pre porovnanie, štandardná ťažká liečba COVID-19 dexametazónom, steroidným liekom potláčajúcim imunitu, menej chránila pľúcne tkanivo pred zmenami súvisiacimi s ochorením a viedla k vyšším hladinám SARS-CoV-2 v pľúcach.“ V súčasnosti sa na pacientoch s Covidom vykonáva iný výskum, aby sa potvrdili tieto výsledky.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.