Udreli ste si hlavu? Tieto príznaky prezradia vážne poškodenie mozgu

Pokiaľ ide o možné poškodenie mozgu, väčšinou sa váhať neoplatí. Zistite, či náraz do hlavy mohol viesť k vážnym následkom.
Pojmom traumatické poranenie mozgu označujeme také poranenie mozgu, ktoré nastáva po silnom údere do hlavy. Pri miernom poranení dochádza k dočasnému poškodeniu mozgových buniek, vážnejšie prípady však vedú k trvalému poškodeniu tkanív, krvácaniu a ďalším fyzickým poraneniam. Ich následkom sú dlhodobé komplikácie až smrť.
Podľa Heersinkovej lekárskej fakulty na Alabamskej univerzite si mnohí ľudia, ktorých trápia problémy s pamäťou alebo ťažkosti s učením, neuvedomujú, že tieto komplikácie možno pripísať zraneniu hlavy, ktoré zažili v minulosti. Za najčastejšiu príčinu neidentifikovaného traumatického poranenia mozgu pritom fakulta označuje fyzické týranie a poranenia pri športe.
„O traumatických poraneniach mozgu často počúvame pri športe alebo vojenskom výcviku, ale k pošmyknutiu a pádu môže dôjsť aj u vás doma,“ hovorí v relácii Good Morning America lekárka Jennifer Ashtonová. Podľa nej k takýmto prípadom dochádza zriedka, no zároveň dodáva, že mozog „nám pri poškodení veľa neodpúšťa. Nachádza sa v uzavretom priestore: malé krvácanie medzi tvrdou lebkou a mäkkým mozgom môže spôsobiť stlačenie orgánu, a v niektorých prípadoch môže byť fatálne.“
Varovné príznaky vážneho poranenia mozgu
Pri poraneniach mozgu treba rozlišovať medzi tými miernejšími, k akým patrí aj otras mozgu, a vážnejšími. Žiaľ, ich príznaky často vyzerajú rovnako.
K hlavným príznakom otrasu mozgu patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, slabosť, vracanie, zmätenie, problémy so sústredením a s pamäťou a spomalené reakcie.
Mierne až vážne traumatické poranenie mozgu sa vyznačuje aj týmito príznakmi:
- strata vedomia na niekoľko minút až hodín
- neustála alebo zhoršujúca sa bolesť hlavy
- opakované vracanie alebo nevoľnosť
- záchvaty alebo kŕče
- rozšírenie jednej alebo oboch zreničiek
- slabosť alebo otupenie prstov na rukách a nohách
- problémy s koordináciou
- výrazné zmätenie
- podráždenosť, bojovnosť alebo iný typ nezvyčajného správania
- šušľanie
Pri vážnom traumatickom poranení mozgu sa menej často vyskytujú aj tieto príznaky: rozdielna veľkosť zreničiek, únik krvi alebo tekutín z nosa alebo uší, modriny pod očami alebo za ušami a akékoľvek zmeny vedomia trvajúce viac ako pár sekúnd. Každá z týchto zmien môže svedčiť o krvácaní do mozgu, čo je prípad, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pozornosť.
Odpadnutie alebo zaspanie pri vážnejšom poranení mozgu
Možno ste už počuli o tom, že človek, ktorý utrpel vážne traumatické poranenie mozgu, by v žiadnom prípade nemal zaspať alebo odpadnúť, aby tak neupadol do kómy. Lekári síce nepotvrdzujú pravosť tohto tvrdenia, ale zároveň dodávajú, že v prípade, ak pacient zaspí do šiestich hodín po poranení mozgu, mal by sa čím skôr dostaviť na pohotovosť. V prípade, že je naďalej pri vedomí, treba sledovať prípadný výskyt vyššie uvedených príznakov.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?