Ako zmierniť vysoký tlak: 7 nenáročných zmien, ktoré môžete vykonať už dnes
Vysoký krvný tlak patrí medzi najčastejšie diagnostikované ochorenia na Slovensku. Štatistiku môžete zlepšiť aj vy, a to tak, že hneď dnes aplikujete týchto 7 zmien do svojho života.
Vysoký krvný tlak si po rokoch získal prezývku „tichý zabijak“. Väčšinou totiž nemá výraznejšie príznaky, a tak s ním mnohí žijeme bez toho, aby sme sa tým zaoberali.
Vysoký tlak je pritom z dlhodobého hľadiska mimoriadne nebezpečný, pretože zvyšuje riziko hneď niekoľkých smrteľných ochorení, vrátane infarktu a porážky.
7 zmien, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak, môžu do svojho života aplikovať pacienti, ktorí ním trpia, ale v rámci prevencie aj tí, ktorí s tlakom nikdy problém nemali. Ide pritom o jednoduché kroky, s ktorými môžete začať už dnes.
-
1. Viac pohybu
Aktívnejší životný štýl je jedna z najprospešnejších vecí, ktoré môžete spraviť pre svoje zdravie. Nehovoríme pritom nevyhnutne o cvičení – stačí do svojho týždňa začleniť častejšie prechádzky, alebo na cestu do práce využiť bicykel. Okrem zlepšeného tlaku sa vám tak podarí mať pod kontrolou svoju váhu, čo má tiež veľký vplyv na zdravie srdca a ciev.
-
2. Viac draslíka
Zdraviu najviac prospieva strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné potraviny. Pri vysokom tlaku treba ale obzvlášť dbať na dostatočný príjem draslíka, ktorý uvoľňuje cievy, a tak zlepšuje krvný obeh. Draslík nájdete v hojnom množstve napríklad v banánoch, rybách, avokáde a špenáte.
-
3. Stop fajčeniu
Ak sa zaraďujete medzi fajčiarov, každý zdravotník by vám okamžite odporučil skoncovať s týmto zlozvykom. Fajčenie z dlhodobého hľadiska vedie k poškodeniu mnohých orgánov a škodí aj zdraviu ciev a srdca.
-
4. Pauza od práce
Stres je jedným z hlavných prispievateľov k vysokému krvnému tlaku. Ak máte stresujúce zamestnanie alebo práve čelíte náročnej situácii v súkromnom živote, osvojte si mechanizmy na zvládanie stresu. Počas prestávok v práci dýchajte zhlboka a vo voľnom čase sa venujte aktivitám, ktoré vám pomôžu odpútať myseľ od každodenných problémov.
-
5. Joga
Joga a meditácia sú dobrým prostriedkom nielen na zníženie krvného tlaku, ale aj na vedomejšie dýchanie a rýchle upokojenie.
-
6. Viac spánku
Každodenné povinnosti a práca nám často bránia v splnení potrieb, čo sa týka spánku. Ak môžete, určite skúste zaspávať každý deň v rovnakom čase, a pokiaľ možno, spávajte aspoň odporúčaných 6 až 8 hodín denne. Spánková deprivácia totiž takisto prispieva k zvyšovaniu tlaku.
-
7. Menej alkoholu
Alkohol prispieva k priberaniu, takže ak vám vaša hmotnosť spôsobuje ťažkosti s tlakom, s pivom či vínom to radšej nepreháňajte. Alkohol tiež priamo prispieva k zvýšenému tlaku, takže zvážte jeho obmedzenie, prípadne úplné vysadenie.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.