Zamestnanosti pomôžu investície do ekonomiky, tvrdí Mihók
- 15:15 10.10.2013
- BRATISLAVA
Rozhodujúce pre riešenie nezamestnanosti na Slovensku nie je odpúšťanie odvodov firmám, ale investície do konkurencieschopnosti ekonomiky.
Potrebné je podľa neho zlepšovať podnikateľské prostredie i motivovať podnikateľov k inováciám tak, aby svoje výrobky dokázali presadiť na trhoch.
Za zásadné však považuje to, aby súčasný vzdelávací systém reagoval na potreby pracovného trhu. Slovensko je podľa neho nepripravené na oživenie ekonomiky najmä v oblasti pracovnej sily. "Ja svojím spôsobom mám strach z očakávaného oživenia aj slovenskej ekonomiky, lebo nás nájde totálne nepripravených v oblasti pracovnej sily," skonštatoval Mihók. Narážal na to, že mnoho absolventov vysokých škôl končí na úradoch práce a to najmä preto, že študujú neperspektívne odbory.
Podniky by mali vychovávať školákov
Podotkol, že školstvo, do ktorého ide nemálo verejných zdrojov, generuje novú širokú vrstvu nezamestnaných. "Jedna z dôležitých vecí z hľadiska riešenia nezamestnanosti spočíva vlastne v kompletnej zmene filozofie školského a vzdelávacieho systému," uviedol Mihók. Generovať nové pracovné príležitosti podľa neho dokážu len ekonomické činnosti. Ako však skonštatoval, jedinou oblasťou za predchádzajúce roky, v ktorej narástol počet pracovných miest, je verejný sektor. "Otázka je tá, či je to ten správny rast pracovných príležitostí," uviedol predseda SOPK.
Podľa predsedu ekonomického výboru SOPK Ladislava Vaškoviča okrem vysokých škôl je potrebné sa zamerať aj na stredné odborné školy a to tak, že štát bude motivovať podniky k tomu, aby si vychovávali zo súčasných školákov budúcich pracovníkov. V opačnom prípade nebude mať Slovensko dosť pracovníkov so stredoškolským vzdelaním, ktorí budú schopní po oživení ekonomiky nastúpiť na pracoviská. Perspektívu zamestnania vidí napríklad u subdodávateľov automobiliek. "Máme nadbytok vzdelaných ľudí v oblasti sociálnych vied. Štát vyrába za peniaze daňových poplatníkov hneď nezamestnaných, ktorí zase žijú z daňových poplatníkov. To je strašná chyba," povedal Vaškovič.
Školy produkujú tretiu ligu
Pokles kvality absolventov potvrdzuje aj predseda predstavenstva Prešovskej regionálnej SOPK Miloslav Karaffa. "Najväčší problém máme naozaj v tom, že naše školy neprodukujú takých ľudí, ktorých potrebujeme a tí, ktorých produkujú, sú naozaj tretia liga," skonštatoval Karaffa s tým, že keď si ľudí následne vyškolia a investujú do nich peniaze, preberie im ich nový investor, ktorý navyše dostane od štátu dotácie.
Za problém považuje aj to, že študenti nemajú motiváciu, keď v spoločnosti vidia, že špekulanti zarobia viac ako vzdelaní ľudia. Vaškovič podotýka, že zdrojom rastu Slovenska boli v minulom desaťročí najmä priame zahraničné investície. Podľa neho sa však v súčasnosti nedá očakávať veľká investícia, ktorá by prišla spoza našich hraníc. Za podstatné preto považuje vytvoriť a dať do povedomia dobré podnikateľské prostredie na Slovensku, ktoré by nielen prilákalo možných investorov z cudziny, ale posmelilo aj slovenské firmy.
Problém vidí aj vo verejnom obstarávaní, ktoré podľa SOPK nezmení žiadna novela zákona, ale len postihovanie obchádzania tejto legislatívy.
Šefčovič na pôde WTO tvrdí, že EÚ je za svetový obchod založený na pravidlách
Komisia spresnila, že Šefčovič odišiel na pracovnú návštevu do sídla WTO, aby opätovne potvrdil záväzok EÚ k systému obchodovania založeného na pravidlách.
Hlas-SD: Je namieste otázka, či SR bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ
Slovensko príde na základe kroku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o stámilióny eur tak pri nákupe plynu od iného dodávateľa, ako aj pri ušlých poplatkoch za tranzit do iných krajín.
Progresívne Slovensko kritizuje Fica za chaos v otázke tranzitu plynu
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu.
USA pridali Tencent a CATL na zoznam firiem, ktoré pomáhajú čínskej armáde
Americké ministerstvo obrany pridalo technologického giganta Tencent a výrobcu batérií CATL na zoznam spoločností, ktoré údajne spolupracujú s čínskou armádou.
Bitcoin rastie, približuje sa k hranici 100.000 USD
Cena bitcoinu v pondelok stúpla a tesne sa priblížila k hranicu 100.000 USD.