Toto je najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko postcovidového syndrómu
Vedci overili, aká je najlepšia prevencia tzv. „dlhého covidu“.
Niekoľko rokov trvajúca pandémia COVID-19 si vyžiadala množstvo mŕtvych a tí, ktorí chorobu prekonali, sa trápia s dlhodobými následkami. Vedci sa rozhodli overiť, aká je najlepšia prevencia postcovidového syndrómu a ktoré vekové skupiny sú najviac ohrozené.
Prehľad údajov z 15 medzinárodných štúdií naznačuje, že ľudia, ktorým boli podané dve dávky vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca a jedna dávka vakcíny Janssen, mali o polovicu menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie „dlhý Covid“, ako u ľudí, ktorí dostali jednu dávku alebo sú neočkovaní.
Okrem toho údaje ukázali, že účinnosť vakcíny proti COVID-19 bola najvyššia u dospelých vo veku nad 60 rokov, ale najnižšia u jedincov vo veku od 19 do 35 rokov.
Štyri z 15 štúdií analyzovali účinky očkovania na tých, ktorí už vykazujú dlhodobé symptómy Covid-19. Tieto štúdie naznačili, že pacienti hlásili zlepšenie symptómov COVID-19 po očkovaní.
Tri zo štúdií sa zamerali na neočkovaných ľudí, ktorí trpeli postcovidovým syndrómom a porovnávali ich s tými, ktorí sa dali zaočkovať. Údaje naznačujú, že očkovaní mali menšiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť príznaky poscovidového syndrómu po očkovaní, ako tí, ktorí sa rozhodli zostať neočkovaní.
Celkovo u pacientov, ktorí hlásili dlhodobé symptómy Covidu a boli očkovaní, bola väčšia pravdepodobnosť, že sa ich symptómy zlepšili, ako u tých, ktorí neboli očkovaní.
Údaje obsiahnuté v týchto 15 štúdiách nielen ukazujú, ako môže očkovanie zlepšiť dlhodobé symptómy Covidu, ale aj to, že vakcína poskytuje vysoký stupeň ochrany pred vznikom symptómov. Neboli publikované žiadne údaje o dlhodobom účinku tretej dávky vakcíny, vzhľadom na počet krajín, ktoré ich len nedávno zaviedli.
Mary Ramsay, vedúca oddelenia imunizácie v UKHSA (UK Health Security Agency), povedala:
„Tieto štúdie pridávajú k potenciálnym výhodám úplného očkovania proti COVID-19. Pre väčšinu ľudí sú príznaky dlhého Covidu krátkodobé a po čase vymiznú. Ak pociťujete nezvyčajné príznaky, najmä dlhšie ako 4 týždne po infekcii, mali by ste zvážiť kontaktovanie svojho praktického lekára.“
Medzitým sa vedci snažia zmierniť príznaky postcovidového syndrómu skúmaním rôznych liečiv. Výskumníci v Spojených štátoch sa snažia zistiť, či by sa antihistaminiká, lieky bežne používané na zmiernenie príznakov alergií, mohli použiť na zmiernenie príznakov „dlhého covidu“.
Štúdia zistila, že účastníci, ktorí užívali antihistaminiká, zaznamenali zlepšenie symptómov. Vedci dospeli k záveru, že by sa malo vykonať viac randomizovaných kontrolných štúdií na overenie účinkov antihistaminík.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.