Ženy, ktoré sa doma pravidelne venujú tejto aktivite, majú zdravšie srdce
Hoci vám zaberie kopu času, predsa sa ju oplatí dodržiavať. Táto domáca rutina podľa vedcov sľubuje zdravšie srdce najmä u starších žien.
Za spôsoby, ktoré efektívne zlepšujú zdravie srdca, sa najčastejšie označuje pohyb, zdravá strava a psychická pohoda. Kalifornská štúdia k nim najnovšie priradila aj aktivitu v domácnosti, ktorá prospeje najmä starším dámam.
Na základe sledovania 5.500 žien, ktoré počas jedného týždňa mali na zápästí nasadený prístroj na zaznamenávanie pohybu, vedci z Kalifornskej univerzity dospeli k záveru, že ženy, ktoré doma pravidelne umývajú riad, upratujú a varia, majú zdravšie srdce ako tie, ktoré si doprajú viac odpočinku.
Z výsledkov vyplýva, že ženy, ktoré sa venujú „každodennému pohybu“ najmenej štyri hodiny za deň, znižujú svoje riziko infarktu o neuveriteľné dve tretiny. Za „každodenný pohyb“ sa pritom podľa vedcov dajú považovať rutinné aktivity, ako je varenie, domáce práce, práca v záhrade či sprchovanie.
Vedci v rámci výskumu, ktorý bol publikovaný na stránkach Journal of the American Heart Association, sledovali fyzickú aktivitu takmer 5.500 žien vo veku 63 až 97 rokov. Ani jedna z nich pritom na začiatku netrpela srdcovým ochorením.
Po takmer ôsmich rokoch od začiatku štúdie si výskumníci opäť zavolali ženy, z ktorých u 616 medzitým došlo k vzniku srdcovo-cievneho ochorenia. 268 ďalším ženám diagnostikovali ischemickú chorobu srdca, 253 žien prekonalo porážku a 331 zomrelo v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení.
V porovnaní so ženami, ktoré prácam v domácnosti denne venovali menej ako dve hodiny, mali ženy, ktoré sa takýmto aktivitám venujú štyri a viac hodín o 62 percent nižšie riziko úmrtia v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Okrem toho mali o 43 percent nižšiu šancu na ischemickú chorobu srdca a o 30 percent menšie riziko porážky.
Autor výskumu Steve Nguyen podotýka, že výsledky poukazujú na skutočnosť, že aj nenáročný pohyb dokáže spraviť rozdiel v zdraví srdca a ciev. „Štúdia dokazuje, že každý pohyb možno pokladať za prevenciu ochorení,“ uvádza.
„Trávenie väčšieho množstva času každodenným pohybom, ktorý zahŕňa aj aktivity, ktoré vykonávame na nohách aj pri sedení, viedol k nižšiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení,“ dodáva Nguyen.
Epidemiologička a druhá autorka štúdie Andrea LaCroixová tvrdí, že povzbudzovanie starších dospelých k ľahšej forme aktivity prináša pozitívne výsledky. „Viac pohybu dosiahneme, ak pochopíme všetky výhody každodenného pohybu a zaradíme túto kategóriu do zoznamu odporúčaní v rámci fyzickej aktivity.“
Podľa Národného portálu zdravia na Slovensku ročne podľahne srdcovo-cievnym ochoreniam takmer 24.000 ľudí. „Trpí nimi viac ako polovica populácie nad 40 rokov, pričom najviac nás trápia choroby srdca a ciev,“ informuje portál.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.