Ženy, ktoré sa doma pravidelne venujú tejto aktivite, majú zdravšie srdce

Hoci vám zaberie kopu času, predsa sa ju oplatí dodržiavať. Táto domáca rutina podľa vedcov sľubuje zdravšie srdce najmä u starších žien.
Za spôsoby, ktoré efektívne zlepšujú zdravie srdca, sa najčastejšie označuje pohyb, zdravá strava a psychická pohoda. Kalifornská štúdia k nim najnovšie priradila aj aktivitu v domácnosti, ktorá prospeje najmä starším dámam.
Na základe sledovania 5.500 žien, ktoré počas jedného týždňa mali na zápästí nasadený prístroj na zaznamenávanie pohybu, vedci z Kalifornskej univerzity dospeli k záveru, že ženy, ktoré doma pravidelne umývajú riad, upratujú a varia, majú zdravšie srdce ako tie, ktoré si doprajú viac odpočinku.
Z výsledkov vyplýva, že ženy, ktoré sa venujú „každodennému pohybu“ najmenej štyri hodiny za deň, znižujú svoje riziko infarktu o neuveriteľné dve tretiny. Za „každodenný pohyb“ sa pritom podľa vedcov dajú považovať rutinné aktivity, ako je varenie, domáce práce, práca v záhrade či sprchovanie.
Vedci v rámci výskumu, ktorý bol publikovaný na stránkach Journal of the American Heart Association, sledovali fyzickú aktivitu takmer 5.500 žien vo veku 63 až 97 rokov. Ani jedna z nich pritom na začiatku netrpela srdcovým ochorením.
Po takmer ôsmich rokoch od začiatku štúdie si výskumníci opäť zavolali ženy, z ktorých u 616 medzitým došlo k vzniku srdcovo-cievneho ochorenia. 268 ďalším ženám diagnostikovali ischemickú chorobu srdca, 253 žien prekonalo porážku a 331 zomrelo v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení.
V porovnaní so ženami, ktoré prácam v domácnosti denne venovali menej ako dve hodiny, mali ženy, ktoré sa takýmto aktivitám venujú štyri a viac hodín o 62 percent nižšie riziko úmrtia v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Okrem toho mali o 43 percent nižšiu šancu na ischemickú chorobu srdca a o 30 percent menšie riziko porážky.
Autor výskumu Steve Nguyen podotýka, že výsledky poukazujú na skutočnosť, že aj nenáročný pohyb dokáže spraviť rozdiel v zdraví srdca a ciev. „Štúdia dokazuje, že každý pohyb možno pokladať za prevenciu ochorení,“ uvádza.
„Trávenie väčšieho množstva času každodenným pohybom, ktorý zahŕňa aj aktivity, ktoré vykonávame na nohách aj pri sedení, viedol k nižšiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení,“ dodáva Nguyen.
Epidemiologička a druhá autorka štúdie Andrea LaCroixová tvrdí, že povzbudzovanie starších dospelých k ľahšej forme aktivity prináša pozitívne výsledky. „Viac pohybu dosiahneme, ak pochopíme všetky výhody každodenného pohybu a zaradíme túto kategóriu do zoznamu odporúčaní v rámci fyzickej aktivity.“
Podľa Národného portálu zdravia na Slovensku ročne podľahne srdcovo-cievnym ochoreniam takmer 24.000 ľudí. „Trpí nimi viac ako polovica populácie nad 40 rokov, pričom najviac nás trápia choroby srdca a ciev,“ informuje portál.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?