Johanssonová: Z Ukrajiny dosiaľ utieklo vyše 400.000 ľudí

Podľa európskej komisárky pre vnútorné záležitosti sa treba pripraviť až na milióny utečencov.
Z Ukrajiny dosiaľ utieklo do susedných krajín vyše 400.000 ľudí. Pomoc hľadajú najmä v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Pripraviť sa však treba na milióny utečencov. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedla európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. V Bratislave sa stretla s ministrami vnútra, zahraničných vecí i neziskových organizácií, ako aj veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku.
Komisárka skonštatovala, že cieľom jej návštevy, či už na Slovensku alebo v pondelok (28. 2.) v Rumunsku, je zmapovať reálne potreby v súvislosti s krízou na Ukrajine. Predpokladá, že vo štvrtok (3. 3.) EÚ aktivuje po prvý raz v histórii smernicu o dočasnej pomoci. Platiť bude vo všetkých členských krajinách.
Aktivácia smernice by podľa komisárky mala zabezpečiť čo najúčinnejšiu pomoc Ukrajincom. Napríklad by mala poskytnúť právny základ pre ochranu utečencov z Ukrajiny aj po 90 dňoch, počas ktorých sa môžu v súčasnosti Ukrajinci s pasom pohybovať bez víz na území EÚ. Rovnako by sa mala zjednotiť ochrana pre ľudí bez cestovných dokladov. V smernici má byť aj zoznam práv ľudí z Ukrajiny, napríklad právo pracovať.
Únia plánuje tiež ešte intenzívnejšie zapojiť do pomoci európske agentúry, ako sú Frontex či Europol. Finančná pomoc má smerovať krajinám najviac postihnutým migráciou, ale aj samotným Ukrajincom.
V súvislosti s prílevom utečencov sa podľa komisárky treba pripraviť na zvýšené požiadavky na ubytovacie kapacity, rovnako upriamila pozornosť na potreby detí.
Komisárka zároveň poďakovala Slovákom i ďalším európskym občanom za solidaritu. Ako dodala, napriek ťažkej situácii a náročným časom je pyšná na to, že je Európanka.
V súvislosti s úvahami o členstve Ukrajiny v EÚ hovorí, že emocionálne má pocit, že Ukrajinci už patria k Únii, na druhej strane však poukázala na to, že členstvo v EÚ je dlhá cesta, ktorá má svoje pravidlá, takže to môže ešte chvíľu trvať.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu
Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve
Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

Samosprávy: Hrozí, že vláda presunie 400 miliónov eur do iných štátnych projektov
Samosprávy vyzvali vládu, aby nepresúvala financie z Programu Slovensko pre samosprávy do iných oblastí, a to v súvislosti s novými prioritami Európskej komisie vo využívaní eurofondov.

Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov sa má zmeniť
Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.