V zemskom jadre zistili prítomnosť záhadnej vrstvy. Jej pôvod vedcom nedá spávať

Nie je ani pevné, ani tekuté, ako sme sa doteraz nazdávali, hovoria vedci o zemskom jadre v novom vyhlásení.
Zemské jadro sa delí na dve rozdielne vrstvy: tú vrchnú považujeme za prevažne tekutú, pozostávajúcu zo železa a niklu. Vnútorné zemské jadro má zas podľa odhadov pevnú konzistenciu. V jeho vnútri sa však má podľa nových zistení publikovaných v prestížnom časopise Nature nachádzať ďalšia vrstva, ktorá je však jedinečná svojím zložením a formou.
Podľa geofyzika He Yua z Čínskej akadémie vied sa hlboko vnútri zemského jadra nachádza vrstva, ktorá nezodpovedá kvapalnej ani pevnej konzistencii – namiesto toho ju vedci označili za „superionickú“.
Najvnútornejšia vrstva jadra má pozostávať zo zmesi „ľahkých“ prvkov a extrémne horúcich pevných a kvapalných prvkov. Obsahuje napríklad vodík, kyslík a molekuly uhlíka, ktoré obiehajú okolo mriežkovitého železa. „Je to celkom abnormálne,“ tvrdí Yu.
„Spevňovanie železa na hranici vnútorného jadra nemení pohyblivosť týchto ľahkých prvkov, a ich konvekcia tu pokračuje,“ pokračuje Yu.
Teplota v najvnútornejšej časti zemského jadra podľa vedcov dosahuje asi 5500 stupňov Celzia, čo je tiež približná teplota na povrchu Slnka.
Žiaľ, o dianí v zemskom jadre vznikajú len dohady, keďže kvôli vysokým teplotám a obrovskej hĺbke ho nie je možné priamo sledovať. Vedcom ale pomáhajú modely zemetrasení, pri ktorých dochádza k pohybu tektonických dosiek.
Nový objav prináša namiesto vysvetlení zásadnú otázku: prečo má zemské jadro takúto abnormálnu štruktúru? „Na vysvetlenie seizmických prvkov, ako je seizmická anizotropia vo vnútornom jadre, sú potrebné ďalšie výskumy,“ dodáva Yu.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.