10 faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či vás počas nasledovných 10 rokov postihne demencia

Prípadný výskyt Alzheimerovej choroby, ktorá je najčastejším typom demencie, sa dá u množstva pacientov predpovedať niekoľko rokov dopredu. Tieto faktory ho prezradia.
Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, ktorá tvorí až 80 percent prípadov tohto ochorenia. Medzi hlavné príznaky Alzheimerovej choroby pritom patrí zmätenie, dezorientovanie a ťažkosti pri rozhodovaní.
Prvé podozrenie na Alzheimerovu chorobu vzniká u členov rodiny väčšinou vtedy, keď sa u blízkeho dostavujú problémy s pamäťou. Menej známe príznaky sa však podľa expertov môžu prejavovať už niekoľko rokov pred vypuknutím ochorenia.
V snahe kategorizovať najčastejšie sa vyskytujúce príznaky, ktoré sa u pacientov s Alzheimerovou chorobou môžu vyskytnúť ešte pred nástupom ochorenia, vedci z Parížskeho inštitútu na výskum mozgu analyzovali zdravotné záznamy takmer 40 tisíc pacientov s týmto neurodegeneratívnym ochorením.
Vedci pozorne preskúmali posledných 15 rokov v zázname každého pacienta, a následne všetky zdravotné karty porovnali s kartami ľudí bez Alzheimerovej choroby. Na základe toho boli schopní identifikovať 123 zdravotných porúch, ktoré sa u ľudí vyvinuli pred vznikom Alzheimera, pričom 10 z nich vedci hodnotia ako poruchy s blízkou spojitosťou s ochorením mozgu.
10 porúch, ktoré sa často objavujú pred nástupom Alzheimerovej choroby
- Depresia
- Úzkosť
- Zápcha
- Abnormálny pokles hmotnosti
- Reakcia na intenzívny stres
- Poruchy spánku
- Strata sluchu
- Cervikálna spondylóza (typ artritídy)
- Pády
- Vyčerpanie
Podľa hlavného autora Thomasa Nedelca môžu výsledky výskumu prispieť k poznaniu a prevencii rizikových faktorov Alzheimerovej choroby. „Otázkou zostáva, či sa predmetné zdravotné ťažkosti dajú považovať za rizikové faktory, príznaky alebo varovné znaky ochorenia,“ dodáva Nedelec.
Keďže išlo o pozorovaciu, a nie klinickú štúdiu, jej závery sa nedajú jednoznačne vyhodnotiť ako štatisticky presné. Okrem toho výskumníci nebrali ohľad na spoločenské a ekonomické postavenie pacientov a ich genetiku, čo by sa rovnako mohlo podpísať na riziku vzniku ochorenia.
Lekárka Claire Sextonová, ktorá predsedá oddeleniu vedeckých programov a aktívnej pomoci v americkej Alzheimerovej spoločnosti, pripomína, že nie každý, kto na sebe pozoruje niektoré z desiatich zmienených príznakov, sa musí báť nástupu Alzheimerovej choroby.
„Len preto, že niekto trpí depresiou, sa uňho nemusí vyvinúť Alzheimer,“ uvádza Sextonová pre portál Medical News Today. „Tieto údaje ale zdôrazňujú dôležitosť starostlivosti o psychické zdravie a jeho vplyv na celkovú pohodu a kognitívne schopnosti,“ dodáva lekárka.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?