• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.1.2025Meniny má Bohdana
-1°Bratislava

Video: Takto by vyzerala nukleárna vojna medzi Ruskom a NATO

  • 20:59 03.03.2022
  • Svet
Video: Takto by vyzerala nukleárna vojna medzi Ruskom a NATO

Simulácia si dáva za cieľ odhaliť možný vývoj jadrového konfliktu medzi Západom a Ruskom. V hlavnej úlohe figurujú základne NATO a Ruskej federácie.

Stačí jediný varovný výstrel zo strany Ruska, a v priebehu troch hodín môžu následkom novej jadrovej vojny zahynúť desiatky miliónov vojakov aj civilistov na území Ruska, Spojených štátov a krajín začlenených v Severoatlantickej aliancii (NATO). Taký je predpoklad simulácie s názvom Plán A, ktorú zostrojili výskumníci z Princetonskej univerzity.

Animácia, ktorá bola zverejnená aj na YouTube, ukazuje možný a pravdepodobný priebeh nukleárnej vojny medzi Ruskom a NATO za použitia podobných jadrových zbraní, aké využili Američania pri bombardovaní Hirošimy a Nagasaki na konci druhej svetovej vojny.

„Tento projekt vznikol, aby zdôraznil potenciálne katastrofické následky súčasných nukleárnych vojnových plánov USA a Ruska,“ tvrdia vedci o svojom výtvore, ktorý pochádza ešte z roku 2019. „Riziko jadrovej vojny sa za posledné dva roky dramaticky zvýšilo.“

Hoci sú podobné simulácie desivé, predstavujú zároveň cenný zdroj pre vojenské plány jednotlivých štátov, a v neposlednom rade pomáhajú aj civilistom zorientovať sa v prípadnej hrozbe.

Konvenčná vojna medzi Ruskom a NATO

Simulácia zo začiatku zobrazuje dianie v rámci konvenčného bojovného postupu, ktorý sa spolieha na krátkodosažné zbrane. Video teda hovorí o tom, že jadrovej vojne bude predchádzať konflikt s menej ničivým arzenálom použitým tak zo strany Ruska, ako aj NATO.

Vojna prerastie do jadrového konfliktu v momente, keď Rusko vystrelí prvý varovný výstrel zo základne v Kaliningrade. Jeho hlavným posolstvom bude snaha o zastavenie rozširovania NATO. Severoatlantická aliancia podľa názorného modelu odpovie taktickým jadrovým útokom.

Spojené štáty majú v zásobe napríklad B61-12 a ďalšie jadrové bomby, ktorých výrobu vo veľkom podporoval ešte bývalý prezident Donald Trump. Tieto zbrane slúžia predovšetkým na zasiahnutie cieľov priamo v bojovej línii.

Taktický jadrový útok z ruských aj amerických základní

V prípade prekročenia pomyselnej jadrovej hranice sa Rusko aj USA vydajú cestou taktických jadrových zbraní. Rusko by v takom prípade mohlo vyslať 300 jadrových hlavíc smerom k základniam NATO, čo by zlikvidovalo nepriateľské tanky, obrnené vozidlá aj vojsko. Podporné jednotky aj civilisti, ktorí by prežili, by trpeli následkom radiácie.

NATO by na takýto útok pravdepodobne odpovedalo vyslaním 180 taktických nukleárnych zbraní smerom k Rusku. To by utrpelo veľké straty najmä po bombardovaní zo vzduchu.

Simulácia bola zhotovená na základe nezávislých analýz nukleárneho arzenálu krajín NATO a Ruska, vrátane ich dostupnosti, dosahu a možných cieľov. V tejto fáze útoku, ktorá by trvala len tri hodiny, by podľa odhadov zahynulo alebo utrpelo zranenia asi 2,6 milióna ľudí.

Vyústenie konfliktu do použitia taktických jadrových zbraní

Podľa simulácie by ruské taktické zbrane v nasledovnej fáze zničili väčšinu Európy. NATO by odpovedalo vypustením ponorky a strategických nukleárnych zbraní so základňou na území USA smerom k Rusku. Celkovo by na Rusko smerovalo dokopy 600 jadrových hlavíc.

Rusko by v tejto fáze stavilo všetko na použitie zbraní z odpaľovacích zariadení, mobilných odpaľovacích zariadení a ponoriek. Táto sekcia útoku by usmrtila alebo zranila pravdepodobne okolo 3,4 milióna ľudí, a to len za asi 45 minút.

Posledná fáza vojny by si vyžiadala celkovo 85,3 milióna úmrtí alebo ranených

V poslednej fáze boja by Rusko aj Spojené štáty zamierili jadrové zbrane na 30 najobývanejších miest oboch krajín. Každé z nich by čelilo približne desiatim jadrovým hlaviciam zo strany nepriateľa.

V tejto fáze by utrpelo približne 85,3 milióna ľudí, ktorí by buď umreli, alebo utrpeli rozsiahle poranenia. Celá vojna, ktorá by pravdepodobne netrvala dlhšie ako 5 hodín, by si celkovo vyžiadala najmenej 34 miliónov mŕtvych a 57 miliónov zranených.

V takomto prípade hovoríme len o okamžitých následkoch. Hlavnou nástrahou jadrovej vojny je skutočnosť, že jej následky budú niesť mnohé krajiny po dobu niekoľkých mesiacov až rokov. Radiácia z rakiet by mohla ohroziť ďalšie milióny ľudských životov, a dokonca by sa mohla podpísať na dramatickom ochladzovaní zemskej atmosféry, čo by viedlo k hladomoru, utečeneckej kríze a ďalším konfliktom.

Zdroj: Info.sk, DP, businessinsider.com, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

6:59 13.01.2025Zaujímavosti

Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

20:29 11.01.2025Zaujímavosti

Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

18:41 11.01.2025Zaujímavosti

V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

16:30 10.01.2025Zaujímavosti

Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

7:18 10.01.2025Zaujímavosti

Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.