• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 18.1.2025Meniny má Bohdana
-2°Bratislava

Čo je v skutočnosti Bitcoin? Na tieto výhody a riziká vás bežne neupozornia

  • 7:14 12.03.2022
  • Svet
Čo je v skutočnosti Bitcoin? Na tieto výhody a riziká vás bežne neupozornia

Virtuálna kryptomena sa začína čoraz častejšie používať namiesto bežných peňazí.

Bitcoin je virtuálna mena známa ako „kryptomena“, s ktorou možno obchodovať podobne ako so skutočnými peniazmi. Bitcoin je jedna z úplne prvých a najznámejších kryptomien. Prvýkrát sa objavil v roku 2009 a jeho tvorca sa údajne volá Satoshi Nakamoto, aj keď podľa Business Insider existuje niekoľko teórií o skutočnej identite Nakamota.

Bitcoin je v podstate digitálny počítačový súbor, ktorý je uložený v niečom, čo sa nazýva digitálna peňaženka, ku ktorej majú prístup softvér a aplikácie. Môžete poslať celý bitcoin alebo jeho časť do digitálnej peňaženky niekoho iného výmenou za tovar a služby.

Tieto transakcie sú zaznamenané na blockchaine, čo je akoby účtovná kniha vo forme databázy, ktorú môže vidieť každý. Blockchain je uložený na prepojených počítačoch známych ako „uzly“.

Keďže každý môže vidieť údaje uložené na blockchaine, znamená to, že transakcie je veľmi ťažké sfalšovať, vďaka čomu sú mimoriadne bezpečné. Hoci v súčasnosti existujú tisíce kryptomien, Bitcoin je stále najcennejšou a najvyhľadávanejšou.

Výhody Bitcoinu

Zatiaľ čo bežná mena si vyžaduje vládnu podporu a finančné inštitúcie na určenie jej hodnoty, Bitcoin má vlastnú hodnotu, pretože podľa NASDAQ.com existuje len obmedzená zásoba 21 miliónov.

Bitcoin nie je kontrolovaný žiadnou organizáciou alebo krajinou, čo znamená, že výkonnosť národnej ekonomiky má naň malý vplyv. To znamená, že Bitcoin je decentralizovaný a funguje na princípe peer-to-peer (P2P) - môže byť prenášaný priamo medzi jednotlivcami bez potreby banky alebo dokonca národného hospodárstva.

Na pohyb Bitcoinu dohliada sieť ľudí, ktorí ho ťažia, spracovávajú transakcie na blockchaine a sú odmenení novými Bitcoinmi. Keďže tento proces je virtuálny, je tiež oveľa jednoduchšie Bitcoin používať v digitálnych transakciách tak, že ho banky a úrady nevedia sledovať. Preto ho často využívajú zločinci či hackeri, ktorí často od obetí požadujú Bitcoiny.

Ako sa Bitcoiny vyrábajú

Existuje niekoľko spôsobov, ako Bitcoiny produkovať. Môžu byť zakúpené za reálnu menu alebo ich môžete získať od niekoho iného v rámci transakcie. Môžu byť tiež vyrábané virtuálne, v procese známom ako ťažba kryptomien, ktorá si vyžaduje veľa počítačovej pamäte. V tomto procese musia počítače dešifrovať rovnice a keď je jedna dokončená, do blockchainu sa pridá nový blok. Odmenou je potom isté množstvo Bitcoinových jednotiek. Na svete existujú miesta s obrovským množstvom počítačov prepojených na ťažbu Bitcoinov.

Je Bitcoin bezpečný?

„Krypto“ v názve kryptomena odkazuje na kryptografiu, čo je typ šifrovania. V prípade Bitcoinu je šifrovanie založené na algoritme SHA-256, ktorý navrhla americká Národná bezpečnostná agentúra. Podľa IBM je prakticky nemožné ho prelomiť.

Napriek tomu sa vyskytli prípady napadnutia hackermi, ale išlo o útoky na miesta, kde bola digitálna mena uložená, napríklad na webové stránky, ale nie na samotnú bitcoinovú sieť. Na útok na samotnú sieť by musel hacker vlastniť viac ako polovicu všetkých uzlov po celom svete.

Riziká Bitcoinu

Názory na kryptomeny sa líšia a kým technologickí magnáti ako Elon Musk v ne veria a investujú do nich, experti s tradičnejším pohľadom, ako napríklad šéf Bank of England, vyjadrujú obavy. To je dôvod, prečo ich hodnota zvykne z času na čas kolísať. Hoci niektoré krajiny ako Salvádor prijali Bitcoin ako zákonné platidlo, v súčasnosti sa s ním stále obchoduje v určitých kruhoch ďaleko za hranicami mainstreamu.

V súvislosti s Bitcoinmi existujú aj environmentálne obavy z dôvodu obrovského výpočtového výkonu potrebného na jeho ťažbu. Odborníci z University of Cambridge odhadli, že ťažba Bitcoinu si vyžaduje viac ako 100 terawatthodín ročne. To je takmer tretina spotreby energie celého Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Info.sk, TM, nasdaq.com, businessinsider.com, ibm.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom

Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom

DNES - 17:55Zaujímavosti

Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.

Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou

Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou

DNES - 7:13Zaujímavosti

Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?

Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov

Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov

DNES - 6:25Zaujímavosti

Je jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu, jeho žánrovo bohatá filmografia mu priniesla slávu aj množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a ceny Primetime Emmy Award.

Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

6:59 13.01.2025Zaujímavosti

Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

20:29 11.01.2025Zaujímavosti

Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.