Smer nechce viac volebných obvodov, tvrdí Pavol Zajac
Smer-SD nechce podľa poslanca NR SR za KDH Pavla Zajaca viac volebných obvodov.
„Je až groteskné od ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ako sa stará o malé a národnostné strany. Ak by v roku 2012 boli voľby do NR SR vo viacerých obvodoch, výsledky volieb by boli približne rovnaké, aké boli v skutočnosti. Zmenilo by sa zastúpenie poslancov za jednotlivé obvody. Teda v NR SR by sedel iní poslanci, ale napríklad Most-Híd by mala taký istý výsledok, len by ho dosiahla v dvoch, alebo troch obvodoch,“ konštatoval Zajac.
Skladanie účtov pred voličmi
Dôvodov na viac volebných obvodov pri voľbách do NR SR je podľa Zajaca veľa. Najhlavnejší je ten, aby poslanci NR SR boli pri svojich voličoch. „Keď budú poslanci volení na menšom teritóriu, voliči ich budú lepšie poznať a preferenčnými hlasmi lepšie dokážu prekrúžkovať, koho chcú. Hlavne po štyroch rokoch budú musieť poslanci skladať pred týmito voličmi účty z toho, čo robili v NR SR,“ uviedol Zajac.
Jeden volebný obvod vytvára podľa Zajaca z poslancov NR SR vo veľa prípadoch anonymných zástupcov občanov. „Občania ich nepoznajú. Na menšom teritóriu by sa anonymita strácala,“ upozornil s tým, že jeden volebný obvod zaviedol pred rokom 1998 Vladimír Mečiar. „Dovtedy sme mali štyri volebné obvody. Mečiar takýto systém zaviedol, pretože potreboval, aby bol na všetkých volebných lístkoch na Slovensku ako číslo jeden on. To znamená, že jeden volebný obvod vytvára vodcovský typ strán. Ak padne vodca, padá s ním aj strana. Viac volebných obvodov by teda prinieslo väčšiu politickú stabilitu,“ dodal.
Jeden volebný obvod
Drvivá väčšina štátov v Európe má podľa Zajaca viac volebných obvodov, a aj všetci naši susedia. Zo štátov, ktoré majú podobný počet obyvateľov, ako Slovensko, takých štátov je osem, iba Slovensko a Moldavsko, má jeden volebný obvod. Ostatné ich majú viac.
Národná rada SR posunula v septembri návrhy volebných zákonov do druhého čítania. Podľa Kaliňákom predložených návrhov politické strany budú môcť na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.
Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, budú tiež musieť informovať odkiaľ peniaze majú. Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Politické strany teda budú musieť mať peniaze určené na volebnú kampaň na osobitnom účte v banke, ktorý zriadia pre každú kampaň samostatne. Údaje z účtu povinne zverejnia na internete.
Menej dní pracovného pokoja: Poslanci budú riešiť ďalší návrh
Predkladateľ navrhuje zníženie počtu dní pracovného pokoja na Slovensku.
Požiar lesa pri Prievidzi sa podarilo zlikvidovať
Viac ako 24 hodín trval zásah príslušníkov Hasičského a záchranného zboru pri hasení požiaru lesa v obci Valaská Belá v okrese Prievidza.
Žiada priveľa? Toto chcú poslanci okolo Huliaka od koalície
Poslanci strany Národná koalícia/Nezávislí kandidáti sa na republikovom sneme zhodli na svojich požiadavkách.
Pellegrini ostro reagoval na Ficove nedeľné vyhlásenie
Prezident premiérovi odporúča sústrediť sa na riešenie "reálnych problémov".
Prezident: Symbolom 21. storočia by nemali byť vojnové konflikty
Prezident Peter Pellegrini sa zúčastnil pietneho aktu na cintoríne z prvej svetovej vojny v bratislavskej Petržalke.