Bolesť hrdla bez horúčky: 5 dôvodov, ktoré za tým môžu byť

K bolesti hrdla najčastejšie dochádza pri vírusových alebo bakteriálnych infekciách, ktoré zároveň dvíhajú telesnú teplotu. Aká je ale jej príčina, ak pri nej nepociťujeme horúčku?
Bolesť hrdla najčastejšie spôsobujú vírusy a baktérie, ktoré tiež môžu mierne zvýšiť telesnú teplotu. Len málokedy je tento stav taký vážny, aby sa nedal „preležať“ doma aj bez pomoci lekára.
Menej časté sú prípady, pri ktorých nás bolí hrdlo, no horúčka sa nedostavuje. Ide často o následok alergií, pálenia záhy, pohlavne prenosných ochorení alebo prílišného namáhania hlasiviek.
Vo väčšine prípadov sa bolesti hrdla bez horúčky netreba príliš báť. Podľa všeobecného lekára z Ohia Hitena Patela je „bolesť hrdla bez horúčky menší problém ako bolesť hrdla s horúčkou“. Čo však takýto stav spôsobuje?
1. Prechladnutie
Pri bežnom prechladnutí vôbec nemusíte registrovať zvýšenú teplotu. Namiesto toho sa často dostavujú príznaky, ako kýchanie, zapchatý nos, kašeľ, podráždenie očí a únava.
Prechladnutie dokážete vyliečiť pomocou dostatočného odpočinku a voľne dostupných liekov. Zásobte sa dostatkom tekutín a prípadnú bolesť zmierňujte ibuprofenom.
2. Tonzilitída
Zápalové ochorenie mandlí, alebo tonzilitída, spôsobuje opuch mandlí v zadnej časti hrdla. K zápalu najčastejšie dochádza po nakazení vírusovou alebo bakteriálnou infekciou.
Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí do dvoch rokov. Medzi klasické príznaky patrí výrazná bolesť hrdla, červené a opuchnuté mandle (môže sa na nich tvoriť žltý alebo biely povlak), ťažkosti pri prehĺtaní, pokazený dych a opuchnuté uzliny v oblasti krku. V ojedinelých prípadoch dochádza aj k horúčke, tento príznak ale nepatrí k častým.
Vírusový zápal mandlí by mal sám ustúpiť do 3 až 5 dní. S bolesťou vám opäť pomôže ibuprofen. Jedzte najmä jedlá, ktoré sa ľahko prehĺtajú, ako sú polievky, nanuky a teplé čaje. Pri opakovaných zápaloch by ste sa mali o ďalšom postupe poradiť s lekárom.
3. Alergie
Sezónna alergia a senná nádcha obvykle spôsobuje bolesť hrdla bez horúčky. Bolesť vyvoláva hlien, ktorý z nosa prechádza do hrdla a dráždi ho. K ďalším príznakom alergie patrí aj kýchanie, zapchatý nos, kašeľ, svrbenie v okolí očí, nosa, úst a v hrdle, bolesť hlavy, tlak v oblasti dutín a začervenanie a opuch očí.
Najlepší spôsob, ako zmierniť príznaky alergie, je vyhýbať sa spúšťačom. V ťažkých prípadoch vám pomôžu antihistaminiká alebo steroidový sprej do nosa.
4. Reflux
Chronická bolesť hrdla bez horúčky môže byť následkom ťažkostí s refluxom, pri ktorom dochádza k presunu žalúdočnej kyseliny do pažeráka až hltana. Kyselina môže natoľko poškodiť ich sliznicu, že dochádza k bolesti.
Reflux sa najčastejšie vyskytuje u dospelých, tehotných žien a ľudí s nadváhou. Okrem bolesti hrdla spôsobuje aj pálenie záhy a s tým spojenú bolesť hrudníka, chronický kašeľ a zachrípnutie, ťažkosti pri prehĺtaní, nevoľnosť a napínanie. Príznaky sa môžu zhoršiť po zjedení kyslých alebo pikantných jedál alebo pri ležaní.
S chronickým refluxom vám pomôže zmena životného štýlu, vrátane chudnutia a zmeny jedálnička. Pri príležitostných alebo miernych problémoch sa užívajú antacidá.
5. Pohlavne prenosné ochorenia
Bolesť hrdla v tomto prípade vzniká najmä po tom, ako prídete do orálneho kontaktu s pohlavne prenosným ochorením. Ide napríklad o kvapavku a herpes, ale aj HIV, ktorý sa môže a nemusí prejavovať aj zvýšením teploty.
Pohlavne prenosné ochorenia často pretrvávajú v organizme bez výrazných príznakov. Ak sa nejaké dostavia, hovoríme najmä o opuchu genitálií alebo úst, bolesti pri močení alebo častom močení, vyššom množstve genitálneho výtoku alebo zmenách vo výtoku, bolesti v oblasti panvy a bolesti v oblasti pohlavných orgánov.
Pohlavne prenosné ochorenia si často vyžadujú liečbu antibiotikami alebo inými antivírusovými liečivami.
Kedy je bolesť hrdla dôvodom na návštevu lekára
Vo väčšine prípadov si bolesť hrdla bez horúčky nevyžaduje odborný posudok a radu. Ak sú vaše príznaky mierne, vyčkajte pred návštevou lekára aspoň niekoľko dní. S lekárskou prehliadkou by ste však nemali váhať v prípade, že sa u vás vyskytne aj niektorý z týchto príznakov:
- ťažkosti s dýchaním
- piskľavý alebo inak hlučný dych
- ťažkosti s prehĺtaním
- znaky dehydratácie
- slinenie (najmä u detí)
- krv v slinách alebo hlienoch
- opuch alebo bolesť kĺbov
- vyrážka

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?