• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
16°Bratislava

Oslabené svaly, zadržiavanie vody a letargia? Pozor, môže ísť o nadbytok tohto minerálu!

  • 20:00 20.03.2022
  • Bratislava
Oslabené svaly, zadržiavanie vody a letargia? Pozor, môže ísť o nadbytok tohto minerálu!

Ľudia, ktorí užívajú doplnky s obsahom tohto minerálu, si musia dávať veľký pozor na dávkovanie. V prípade nadmerného množstva totiž hrozia nepríjemné vedľajšie účinky.

Vo svete, keď nám západná strava bežne neposkytuje dostatok vitamínov a minerálov, mnohí často siahame po doplnkoch, ktoré túto chybu napravia. Neraz pritom hrozí, že v prípade neuváženého dávkovania môže dôjsť až k otrave.

Veľký pozor si treba dať aj na užívanie horčíka, ktorý má blahodarné účinky na nervovú sústavu, regulovanie cukru v krvi, stavbu bielkovín a regulovanie krvného tlaku. Tento minerál sa prirodzene nachádza v semiačkach, orechoch, listovej zelenine a celozrnných potravinách.

„K predávkovaniu horčíkom z potravinových výrobkov dochádza zriedka, častejšie sú takéto prípady pri užívaní doplnkov,“ tvrdí Neal Patel z Nemocnice sv. Jozefa v Burbanku (štát Kalifornia).

K vysokým dávkam minerálu v tele prispievajú aj lieky, ako antacidy, preháňadlá a síran horečnatý, využívaný na prevenciu záchvatov u tehotných žien s preeklampsiou. Do ohrozenej skupiny patria napríklad aj ľudia s ochorením obličiek.

Koľko je už priveľa?

Priemerný dospelý muž by mal denne prijať 400 až 420 miligramov horčíka z jedla aj doplnkov. Dospelá žena by mala denne prijať 310 až 320 miligramov tohto minerálu. Pri užívaní doplnkov by ste nikdy nemali prekročiť najvyššie odporúčané množstvo, čo je 350 miligramov denne. Pri prekročení tejto dávky sa môžu dostaviť vedľajšie účinky.

Rôzne formy doplnkov obsahujú rozličné množstvo horčíka. V multivitamínových tabletách napríklad tradične možno nájsť okolo 100 miligramov, zatiaľ čo špecifické tablety obsahujú 200 a viac miligramov.

Vedľajšie účinky

Medzi prvé príznaky, ktoré sa dostavujú pri prekročení odporúčanej dávky horčíka, patrí nevoľnosť, hnačka a bolesti brucha. O otrave môžeme hovoriť v prípade, že vám v krvi zistia 1,74 až 2,61 milimolov na liter. V takýchto prípadoch sa môžete stretnúť s týmito príznakmi:

  • svalová slabosť
  • nízky tlak
  • začervenanie tváre
  • zadržiavanie vody
  • letargia
  • depresia
  • zmätenie

Pri závažnej otrave dochádza aj k ťažkostiam s dýchaním a rýchlemu tepu až zástave srdca. Vo výnimočných prípadoch dochádza k takzvanej hypermagneziémii, ktorou obvykle trpia najmä ľudia s ochorením obličiek.

Liečba

V prípade, že pociťujete príznaky nadbytku horčíka, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. V rámci prvej pomoci by ste mali okamžite vysadiť všetky doplnky a lieky s obsahom horčíka. Jeho hladina v krvi by mala po tomto kroku klesnúť v priebehu 28 hodín.

V prípade extrémne vysokej hladiny horčíka v krvi alebo ochorení obličiek vám lekár môže podať intravenózne diuretikum, po ktorom telo začne produkovať väčšie množstvo moču, a rýchlejšie tak vyčistí systém od horčíka.

V rámci liečby môže lekár navrhnúť aj glukonát vápenatý a chlorid, ktoré síce nedokážu vylúčiť horčík z tela, ale neutralizujú jeho pôsobenie, takže nebude spôsobovať negatívne účinky.

Rizikové faktory

Riziko otravy je u priemerného zdravého dospelého relatívne nízke, a to aj v prípade, že užíva doplnky s obsahom horčíka. Medzi ľudí, ktorí by si ale mali dávať pozor na dávkovanie, patria väčšinou pacienti s existujúcim ochorením obličiek alebo tí, ktorí užívajú horčík v extrémnych dávkach.

Riziko predávkovania hrozí aj onkologickým pacientom. Niektoré druhy chemoterapie u nich totiž môžu znížiť počet červených krviniek. Pri rozpade červených krviniek dochádza k ďalšiemu úniku horčíka do organizmu.

Na vysoké dávky horčíka by si ďalej mali dávať pozor tehotné ženy s preeklampsiou, ktoré podstupujú liečbu horčíkom. Ten sa obvykle podáva krátkodobo a jeho hladinu počas zákroku monitoruje lekár.

Niektoré lieky s obsahom horčíka takisto zvyšujú riziko predávkovania v prípade, že spolu s nimi užívate aj doplnky. Ide napríklad o biofosfonáty, ktoré sa využívajú na liečbu osteoporózy, niektoré antibiotiká, diuretiká a inhibítory protónovej pumpy, ktoré liečia pálenie záhy.

Zdroj: Info.sk, DP, insider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

VČERA - 20:55Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

VČERA - 18:14Zdravie

Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

21:42 18.04.2025Zdravie

Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

21:14 18.04.2025Zdravie

Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

8:13 16.04.2025Zdravie

Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?