Aj vy často nosíte takýto typ slúchadiel? Pozor na túto skrytú hrozbu!
- 7:54 06.04.2022
- Bratislava

Výrobcovia slúchadiel sa snažia držať krok s dobou a navrhovať čoraz praktickejšie, a teda aj menšie modely. Napriek zjavným výhodám však bezdrôtové slúchadlá majú aj svoje negatíva.
Bezdrôtové slúchadlá rýchlo zaplavili trh, a dnes už slúžia ako pohodlná náhrada klasických mušľových slúchadiel. Či už ich používate pri cvičení v telocvični alebo len občas pri telefonovaní, mali by ste myslieť aj na výstrahu, ktorú v tejto súvislosti vydávajú lekári.
Časté používanie bezdrôtových slúchadiel alebo iných typov slúchadiel, ktoré sa zasúvajú do ucha, môže podľa krčných lekárov viesť k infekcii ucha. Tá sa najčastejšie vyskytuje u detí, no nárast popularity drobných slúchadiel viedol k zvýšeniu počtu prípadov aj v rámci dospelej populácie.
Príznaky infekcie väčšinou nastupujú rýchlo. Zaraďujeme sem nepríjemnosti, ako je bolesť v uchu, problémy so sluchom a pocit tlaku v uchu.
Otolaryngológ Elias Michaelides pre portál NBC uvádza, že pacienti s infekciou ho najčastejšie navštevujú kvôli bolesti a výtoku z ucha. Jednu vec má takmer každý z nich spoločnú – pravidelné používanie bezdrôtových slúchadiel, či už v práci alebo pri tréningu.
Okrem zápalu ucha vedie časté používanie bezdrôtových slúchadiel aj k ekzému. „Hromadí sa na nich maz a špina, a ak sú vlhké, môžu spôsobiť infekciu,“ vysvetľuje Michaelides. „Pri dlhodobom používaní každému odporúčam zložiť si bezdrôtové slúchadlá každú hodinu aspoň na päť minút, aby sa do ucha dostal čerstvý vzduch.“
Michaelides dodáva, že po zložení slúchadiel z uší by ste nemali pociťovať žiadnu bolesť alebo diskomfort. Pri častom používaní je tiež dôležité dbať o čistotu slúchadiel a obalu, v ktorom ich skladujete. Oboje by ste mali čistiť každý deň.
Používatelia by podľa lekára mali vyskúšať viacero značiek a zistiť, ktorá ich ušiam najviac vyhovuje. Dnes už na trhu možno nájsť aj výrobky odolné voči vode či potu a slúchadlá rôznych tvarov.
Klasický zápal ucha by mal odznieť v priebehu troch dní. Ak sú jeho príznaky len mierne, nie je potrebné navštevovať lekára. Bolesť pomôže zahnať paracetamol alebo ibuprofen. Môžete si pomôcť aj teplými obkladmi uší.
Ak sa chcete vyhnúť infekcii, dôležitá je aj správna starostlivosť o zdravie uší. V prvom rade by ste do nich nemali vkladať žiadne predmety, ani prsty či vatové tyčinky. Takisto treba zamedziť preniknutiu vody alebo šampónu do nich.
Príznaky infekcie ucha:
- bolesť vnútri ucha
- zvýšená teplota
- slabosť
- nedostatok energie
- slabý sluch
- výtok z ucha
- pocit tlaku vnútri ucha
- svrbenie vnútri a okolo ucha
- vyschnutá a lúpajúca sa pokožka v okolí ucha

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.