V tejto časti Európy sú uložené najnebezpečnejšie vírusy. Ako vyzerá „morový ostrov“?
- 7:07 02.04.2022
- Riems

Na malom kúsku zeme možno nájsť najsmrteľnejšie vírusy z celého sveta. Inštitút situovaný na nemeckom ostrove Riems je výnimočný hneď z dvoch dôvodov.
Neďaleko nemeckého pobrežia leží ostrov, ktorý je domovom tých najmenších, ale najnebezpečnejších nepriateľov človeka – Eboly, Nipah, chrípky, Yersinie pestis, besnoty aj horúčky údolia Rift.
Ostrov známy ako „morový ostrov“ v skutočnosti nesie názov Riems a vedecké zariadenie, v ktorom sa vírusy nachádzajú, sa nazýva Inštitút Friedricha Loefflera (FLI). Ostrov leží pri severnom cípe Nemecka, neďaleko mesta Greifswald.
FLI je jedno z 59 známych laboratórií zaradených do bezpečnostnej úrovne 4, a vedci v ňom môžu vykonávať pokusy na niektorých z najsmrteľnejších patogénov na svete. FLI je však jedinečný vďaka tomu, že ide o jeden z mála inštitútov s takýmto zabezpečením, ktoré môžu organizovať pokusy na veľkom počte kusov zvierat, pričom hrozí, že nákaza zasiahne aj ďalšie druhy.
Zvieratá sa v FLI zámerne nakazia vybraným ochorením, čo vedcom umožňuje lepšie pochopiť jeho prenos a šírenie, ale najmä to, ako sa mu dá vyhnúť. Jediné dve ďalšie zariadenia na svete, ktoré môžu vykonávať pokusy takéhoto typu v takomto rozsahu, sú v kanadskom Winnipegu a austrálskom Geelongu.
Je pochopiteľné, že bezpečnosť je na Riemse prvoradá. K ostrovu vedie len jeden most, ktorý je však pre verejnosť uzavretý. V niektorých častiach, ktoré sa považujú za menej rizikové, sa nachádzajú bežné výskumné zariadenia alebo ubytovacie zariadenia pre vedcov. Vysoko rizikové oblasti ale podliehajú prísnej kontrole. Pri vstupe do rizikových zariadení a výstupe z nich sa zamestnanci musia prezliecť a osprchovať dezinfekčnou sprchou.
Vnútri zariadení je povolený len pohyb v Hazmatovom obleku, do ktorého je zavedená hadica s prívodom čerstvého vzduchu. Oblek je po celý čas nafúknutý, aby sa dali okamžite identifikovať prípadné trhliny.
Budovy s najvyšším stupňom zabezpečenia obsahujú aj vzduchové komory, v ktorých sa udržiava záporný tlak, aby vzduch prúdil dovnútra, a nie von. Každá kvapôčka vody alebo vzduch, ktoré uniknú z budovy, musia prejsť intenzívnou filtráciou a sterilizáciou.
Ďalšia unikátnosť výskumných zariadení na ostrove Riems spočíva v tom, že ide o jeden z najstarších komplexov laboratórií na výskum vírusov. Inštitút založil Friedrich Loeffler v roku 1910 so zámerom skúmať ochorenie dobytka slintačku a krívačku.
Inštitút bol v 20. storočí priekopníkom vo výskume slintačky a krívačky, pričom odvtedy sa rozšíril o ďalšie zariadenia na výskum zvieracích, ale aj ľudských ochorení, ako je africký mor ošípaných, Ebola, Nipah, horúčka údolia Rift, choroba šialených kráv, katarálna horúčka oviec, besnota, Q horúčka, chrípka, Yersinia pestis a SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Okrem týchto známych ochorení sa laboratóriá zaoberajú aj špecifickejšími diagnózami vyskytujúcimi sa u rýb, kôrovcov a hmyzu.
Poslanie študovať nebezpečné, potenciálne až smrteľné vírusy na jednom mieste, sa môže zdať ako riskantné, no nedávna pandémia COVID-19 nás len utvrdzuje v tom, aké dôležité je poznať spôsob prenosu infekčných ochorení zo zvierat na človeka. Riaditeľ FLI Thomas C. Mettenleiter v reakcii na pandémiu dokonca usporiadal odbornú diskusiu, ktorej zámerom bolo zmierniť dopad celosvetového šírenia COVID-19 osvetou o faktoroch, ktoré k tomu prispievajú, a spôsoboch, ako sa v budúcnosti vyhnúť podobným katastrofám.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.