9 vecí, ktoré by ste mali okamžite zložiť z kuchynskej linky
- 8:08 25.03.2022
- Bratislava
Kuchynská linka sa príležitostne stáva domovom vecí, ktoré na ňu nepatria. S týmito predmetmi ale netreba hazardovať.
Pri každodennej návšteve kuchyne často zabúdame na to, že jej neoddeliteľná súčasť, kuchynská linka, slúži predovšetkým na prípravu jedla, a tak starostlivosti o ňu treba venovať špeciálnu pozornosť.
Kuchynská linka často zastupuje úložisko, na ktoré by sme mali odkladať oleje, kuchárske knihy či štósy papiera. Tieto predmety tam síce nepatria, no dajú sa ospravedlniť. Horšie je na tom týchto 9 vecí, ktoré sú v kombinácii s linkou vyslovene nehygienické.
1. Špinavé univerzálne špongie
Niektoré špongie sú pravidelne dezinfikované, často menené a používané na konkrétny jedinečný účel. Tieto špongie pokojne môžu naďalej ostať na kuchynskej linke. Nepatria tam ale ich sesternice, ktoré sa používajú na všetko, od umývania riadu, cez umývanie okien až po príležitostné utretie škvrny na podlahe.
Priemerná špongia je domovom 362 rôznych baktérií, čo je v niektorých prípadoch viac, ako možno nájsť na záchodovej mise. Buď sa teda naučte špongie správne ošetrovať a skladovať, alebo prejdite na iný typ kuchynskej pomôcky, ako sú napríklad handričky.
2. Nohy a zadok
Foto: Media Whalestock/Shutterstock.com
Vedeli ste o tom, že na jednom chodidle sa nachádza až 125 tisíc potných žliaz? Tie denne vyprodukujú okolo 200 mililitrov potu. Možno ste tiež netušili, že najväčší komplex baktérií v rámci celého tela hostia päty. Nachádza sa na nich asi 80 rôznych typov húb. Z týchto faktov by malo byť každému jasné, prečo chodidlá rozhodne nepatria na miesto, ktoré slúži na prípravu potravy.
Kuchynskú linku by ste nemali využívať ani na sedenie, a to ani v prípade, že máte čerstvo vypraté nohavice alebo rifle. Zadok sa totiž počas dňa potí, čo pocíti aj každý povrch, s ktorým príde do kontaktu. Opäť tak riskujete nechcený prenos baktérií tam, kam určite nepatria.
3. Tašky, kabelky, batohy
Kam odkladáte tašky, keď práve nie ste doma? Pravdepodobne sa aspoň raz za čas ocitnú v uličke autobusu, na sedadle vo vlaku, na lavici v škole, v šatni, na lavičke, na sedadle taxíka či na dlážke vlakovej stanice.
Niet divu, že s takýmto zaobchádzaním sa o spodok tašky prichytia koliformné baktérie, ktoré môžu spôsobiť bolesť brucha, vracanie, hnačku alebo horúčku. Určite teda nechcete, aby taška prišla do kontaktu s jedlom, čo sa môže stať, ak ju čo i len na chvíľu vyložíte na kuchynskú linku.
4. Domáce zvieratá
Keďže sa zvieratá príliš často nekúpu a ich laby neustále prichádzajú do kontaktu s baktériami nasýtenou podlahou, môžeme rovno povedať, že sú tou najnehygienickejšou vecou, akú môžete nájsť na kuchynskej linke. To isté ale platí aj pre vôdzky, hračky a ďalšie predmety, ktoré denne slúžia vášmu domácemu miláčikovi.
5. Bundy
Foto: Sweet Photos UA/Shutterstock.com
Podobne ako zvieratá, ani bundy nečistíme dostatočne často na to, aby sme ich z mikrobiologického hľadiska mohli považovať za bezpečné. Najznečistenejšie bundy mávajú naše deti, ktoré preto treba rýchlo naučiť neodkladať si ich na kuchynskú linku alebo jedálenský stôl.
6. Ponožky a topánky
Starostlivosť o deti prináša aj také prekvapenia, ako sú topánky či ponožky príležitostne hodené na kuchynskej linke. Ani tieto kusy oblečenia sem však nepatria, čo platí aj v prípade čerstvo vypraných ponožiek alebo umytých topánok – sotva ich totiž dokážete vyčistiť tak, aby sa na nich nenachádzali žiadne mikróby.
7. Športové náradie
Nejde len o lopty a rakety – na linku jednoznačne nepatria ani potné vložky, bandáže, rukavice, či dokonca fľaše na vodu. Všetky tieto predmety pravidelne prichádzajú do kontaktu s potom, a teda aj baktériami. Určite ich preto možno považovať za hrozbu pre jedlo.
8. Mucholapky
Muchy sú prvé živočíchy, ktoré prichádzajú k zdochlinám, hnijúcim organickým materiálom a výkalom, ktoré im slúžia ako potrava a miesto na množenie a kladenie vajíčok. Keď teda muchu zabijete pomocou mucholapky, dá sa čakať, že čiastočky z týchto nechutných materiálov sa ocitnú aj medzi mriežkami tohto nástroja. Naozaj ich chcete mať aj na jedle?
9. Kefy na vlasy a iné vlasové výrobky
Foto: Vera Aksionava/Shutterstock.com
Kefa, ktorá denne prichádza do kontaktu s vašimi vlasmi, poskytuje domov odumretým bunkám pokožky, roztočom, kúskom mazu, zvyškom vlasových výrobkov a samozrejme vlasom. Okrem toho na nej možno nájsť asi 3400 bakteriálnych kolónií na dva a pol centimetra štvorcového, čo je pravdepodobne dostatočný dôvod na to, aby ste ju nekládli na kuchynskú linku.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?
Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov
Je jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu, jeho žánrovo bohatá filmografia mu priniesla slávu aj množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a ceny Primetime Emmy Award.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.