Tieto druhy olejov na varenie nepoužívajte, zbytočne ohrozujú vaše zdravie!
Rýchlo si ich vyškrtnite z nákupného lístka. Tieto druhy varných olejov sú totiž najnebezpečnejšie pre zdravie.
Chronický zápal je problém, ktorý sa objavuje na začiatku väčšiny ochorení moderného západného sveta. Neraz pritom súvisí s nerovnováhou medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Naše telo potrebuje obidve, ale prevaha omega-6 mastných kyselín nad tými druhými zintenzívňuje zápalové procesy v organizme.
Celkom vyškrtnúť olej zo stravy nie je optimálne riešenie, keďže je potrebný pri varení, ale tiež zásobuje telo zdravými tukmi. Voľte však zdravé alternatívy, ako je olivový olej, ktorý dokonca dokáže redukovať zápal. Okrem toho telu dodáva bohatú zásobu antioxidantov a vitamínov a posilňuje zdravie srdca.
Extra panenský olivový olej sa určite hodí do šalátov, zatiaľ čo pri varení vám postačí klasický olivový olej. Za zdravé alternatívy možno považovať aj ghee alebo obyčajné maslo.
Na druhej strane poznáme aj oleje, ktoré nielen že neprinášajú takéto prospešné účinky pre zdravie, ale mu môžu ešte aj uškodiť. Týmto druhom sa radšej vyhnite.
Kukuričný olej
Foto: luis c. jimenez del rio/Shutterstock.com
Je celkom lacný a má vysokú teplotu varu, vďaka čomu sa používa najmä pri vyprážaní. Z 57 percent ho tvoria omega-6 mastné kyseliny, z 29 percent omega-3 mastné kyseliny a vo zvyšku možno nájsť najmä nasýtené a omega-9 mastné kyseliny.
Vysoký obsah omega-6 mastných kyselín v kukuričnom oleji pri častej konzumácii vedie k zápalu a poškodeniu pečene.
Sójový olej
Tak, ako iné rastlinné oleje, aj ten sójový je vysoko rafinovaný. To znamená, že jeho výroba pozostáva z náročného procesu za použitia chemikálií. Kvôli takémuto postupu je sójový olej náchylný na oxidáciu, pričom vysoké množstvo oxidovaných výrobkov v tele vedie k viacerým ochoreniam, vrátane ochorení srdca, cukrovky a metabolického syndrómu.
Slnečnicový olej
Foto: KarinaKlachuk/Shutterstock.com
Aj v tomto oleji možno nájsť množstvo omega-6 mastných kyselín. Tie vedú k zápalu, ktorý môže vyústiť až do vážnych ochorení srdca a ciev a rakoviny. V porovnaní s inými typmi rastlinných olejov slnečnicový olej pri varení produkuje oveľa vyššie množstvo aldehydu. Ide o toxickú látku, ktorá zvyšuje riziko viacerých ochorení.
Kokosový olej
Éra popularizácie kokosového oleja pomaly vyhasína, za čo môže aj skutočnosť, že obsahuje hojné množstvo mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa v tele ťažšie premieňajú na tuky. Kokosový olej takisto môže prispieť k tvorbe LDL cholesterolu, ktorý je strašiakom pre srdce.
Čiastočne hydrogenované oleje
Tento typ olejov sa nachádza v spracovaných jedlách. Obsahujú pritom nebezpečné trans tuky, ktoré sa vyrábajú pridávaním vodíka do tekutých olejov, vďaka čomu stuhnú. Trans tuky prispievajú k tvorbe LDL cholesterolu a znižujú hladinu HDL cholesterolu, takže ich konzumácia sa spája so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a porážky.
Palmový olej
Foto: tristan tan/Shutterstock.com
Palmový olej obsahuje približne rovnaké množstvo nasýtených a nenasýtených tukov. S jeho kupovaním sa spája aj etický problém, ktorý sa týka deforestácie pralesov. Nahradiť ho zdravšou alternatívou pritom nie je také ťažké ani drahé.
Ďalšie miešané a iné oleje
Miešané rastlinné oleje alebo oleje, ako je repkový, takisto nepatria k najzdravším voľbám. Ich častá konzumácia vedie k zápalu, a spolu s nadmernou konzumáciou cukru patrí k najčastejším príčinám srdcových ochorení.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.