Ľudia, ktorí mali v priebehu roka COVID-19, majú vyššie riziko cukrovky

Infekcia COVID-19 je spojená s vyšším rizikom vzniku cukrovky.
Ľudia, ktorí mali za posledný rok Covid-19, môžu mať väčšie riziko, že sa u nich prvýkrát rozvinie cukrovka 2. typu alebo budú potrebovať lieky na úpravu hladiny cukru v krvi. Také sú výsledky štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Ziyad Al-Aly a jeho kolegovia preskúmali lekárske záznamy 181 280 jedincov, ktorí boli pozitívne testovaní na Covid-19 v období od marca 2020 do septembra 2021. Tím vedcov porovnal počet nových prípadov cukrovky medzi týmito pacientmi s viac ako 8 miliónmi ľudí, ktorí neprekonali Covid-19. Žiadny z účastníkov nemal na začiatku štúdie cukrovku.
Prekonanie Covid-19 bolo spojené so zvýšením rizika vzniku cukrovky 2. typu alebo potrebou liekov na zníženie hladiny cukru v krvi o 46 percent. Platilo to dokonca aj u ľudí s miernym alebo bezpríznakovým priebehom Covid-19.
K diabetu 2. typu dochádza, keď telo nedokáže vytvárať dostatok inzulínu alebo vyprodukovaný hormón nefunguje správne. Vírus SARS-CoV-2 môže zapáliť bunky produkujúce inzulín, čím sa zníži ich účinnosť, povedal Al-Aly pre The Washington Post.
Spojenie medzi COVID-19 a diabetom 2. typu bolo pozorované u všetkých účastníkov, bez ohľadu na ich pohlavie, etnickú príslušnosť alebo vek, povedal Al-Aly.
V auguste 2020 iný tím vedcov odhalil súvislosť medzi COVID-19 a diabetom 1. typu u detí, pričom zdravotníci v Londýne zaznamenali približne dvojnásobok obvyklého počtu nových prípadov počas prvých mesiacov pandémie. Diabetes 1. typu sa vyskytuje, keď telo omylom napadne bunky v pankrease, čo spôsobí, že sa netvorí žiadny inzulín.
Vedci v Nemecku tiež nedávno potvrdili spojenie medzi prekonaním Covidu u dospelých a zvýšeným rizikom cukrovky o 28 percent.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.