Krvné zrazeniny: Varovné príznaky sa môžu objaviť aj v bruchu
Príznaky, ktoré sa prejavujú v oblasti brucha, by ste nemali ignorovať.
Hlboká žilová trombóza (HŽT) je krvná zrazenina, ktorá vznikla v hlbokom žilovom systéme tela. Zrazenina môže čiastočne alebo úplne blokovať prietok krvi cez žilu. Je dôležité poznať symptómy krvných zrazenín, pretože HŽT môže vyžadovať rýchlu lekársku pomoc, aby sa predišlo fatálnym následkom.
Zrážanie krvi je normálne, ale zrazeniny môžu byť nebezpečné, keď sa samé nerozpustia. Môžu cestovať do iných častí vášho tela a spôsobiť vážne poškodenie. Bežné príznaky krvnej zrazeniny budú závisieť od toho, v ktorej časti tela vzniknú.
Hoci niektorí ľudia nemusia pociťovať žiadne príznaky, krvné zrazeniny v oblasti brucha môžu spôsobiť bolesť alebo nevoľnosť a vracanie. Príznaky HŽT môžu zahŕňať náhly opuch nohy alebo ruky. Môže sa vyskytnúť bolesť alebo citlivosť v nohe a niekedy sa to deje iba pri státí alebo chôdzi.
Ďalšie príznaky, ktoré sa vyskytujú v oblasti nohy alebo ruky, sú opuch, bolesť alebo teplejší pocit z končatiny. Začervenaná koža je tiež príznakom, rovnako ako viditeľné a zväčšené žily pod povrchom kože. Ak si myslíte, že máte HŽT, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.
HŽT môže byť veľmi vážna, pretože krvné zrazeniny vo vašich žilách sa môžu uvoľniť, prechádzať krvným obehom a uviaznuť v pľúcach. Tento stav sa nazýva pľúcna embólia, ktorá môže byť život ohrozujúca a vyžaduje si okamžitú liečbu. Môže spôsobiť nedostatočný prietok krvi, čo vedie k poškodeniu pľúcneho tkaniva. Môže spôsobiť nízke hladiny kyslíka v krvi, ktoré môžu poškodiť aj iné orgány v tele. Pri podozrení na HŽT by pacient mal byť čo najskôr prevezený do nemocnice na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré ukáže, či krv normálne prúdi cez žilu.
Medzi najbežnejšie rizikové faktory krvných zrazenín patrí hospitalizácia a veľký chirurgický zákrok, tehotenstvo a príliš dlhé sedenie, najmä s prekríženými nohami. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika. Mali by ste piť veľa vody, aby ste sa vyhli dehydratácii, ktorá prispieva k zrazeninám.
Ak dlho sedíte, snažte sa neprekrížiť nohy, pretože to môže blokovať prietok krvi, a ak nemôžete chodiť, mali by ste precvičovať dolné končatiny. Skúste sa opakovanie stavať na špičky nôh a dvíhať tak iba päty zo zeme, pričom prsty ostanú na podlahe. Hlboká žilová trombóza načastejšie postihuje ľudí, ktorí majú viac ako 60 rokov, majú nadváhu či fajčia.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.