Zosadený Mursí odmieta ústupky a rokovania so súčasnou vládou v Egypte
- 10:40 14.10.2013
- KÁHIRA
Mursího, ktorý bol prvým demokraticky zvoleným prezidentom Egypta, zvrhlo armádne velenie 3. júla po masových demonštráciách ľudí nespokojných s vládou
Zosadený egyptský prezident Muhammad Mursí nebude vyjednávať a neakceptuje ani žiaden kompromisný návrh súčasného egyptského vedenia.
Ako sa uvádza vo vyhlásení jeho príbuzných, toto rozhodnutie súvisí s potlačením panarabského hnutia Moslimské bratstvo, za ktoré Mursí kandidoval v prvých demokratických voľbách a ktoré jeho vládu podporovalo.
Mursího, ktorý bol prvým demokraticky zvoleným prezidentom Egypta, zvrhlo armádne velenie 3. júla po masových demonštráciách ľudí nespokojných s vládou a so spôsobom, akým prezident posilňoval svoje právomoci. Nová, armádou podporovaná vláda odvtedy podnikla niekoľko opatrení na potlačenie aktivít Moslimského bratstva. Jeho prívrženci však zvolali protesty proti postupu vlády, pri ktorých zahynuli stovky ľudí. Približne 2000 aktivistov a sympatizantov Moslimského bratstva zatkli.
Mursího od jeho zosadenia zadržiavajú na tajnom mieste. Po prvý raz od svojho zvrhnutia sa na verejnosti zrejme objaví 4. novembra, keď sa s ním začne súdny proces pre obvinenia z podnecovania násilností.
"Prezident nebude ustupovať, nebude rokovať a nepristúpi ani na kompromisy, najmä s ohľadom na všetkých mučeníkov, zranených, zatknutých a nezvestných," uvádza sa vo vyhlásení Mursího príbuzných, ktoré zverejnili na internetovej stránke Moslimského bratstva pri príležitosti moslimského sviatku obetí, íd al-adhá.
"Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažia odstrániť ho, prezident ani za cenu života neustúpi z demokratickej cesty," ubezpečila rodina Mursího prívržencov.
Mursí a vedenie Moslimského bratstva obviňujú armádu zo zosnovania prevratu s cieľom zvrátiť vývoj v Egypte po víťazstve ľudového povstania, ktoré v roku 2011 zvrhlo prezidenta Husního Mubaraka. Armáda však tvrdí, že svojím doterajším postupom len plní vôľu ľudu; podľa jej plánu politických krokov by súčasný stav mal vyústiť do slobodných a spravodlivých volieb. Moslimské bratstvo sa však na tomto procese odmieta zúčastňovať s odôvodnením, že by tým legitimizovalo štátny prevrat. Podľa agentúry Reuters sa však zdá, že zúčastniť sa na tomto politickom procese nie je pripravená žiadna z politických strán.
Najkrvavejší deň od Mursího zvrhnutia zažil Egypt predminulú nedeľu, keď pri zrážkach s bezpečnostnými zložkami a civilistami prišlo o život 59 ľudí, prevažne Mursího stúpencov. Demonštranti sa snažili preraziť na námestie Tahrír, kde sa v tej chvíli konali proarmádne oslavy na pamiatku 40. výročia vojny s Izraelom.
Severná Kórea odpálila do mora ďalšiu balistickú strelu
Severná Kórea odpálila v pondelok zo svojho východného pobrežia smerom na Japonské more predbežne neidentifikovanú balistickú strelu.
Biden varoval pred prepisovaním udalostí zo 6. januára 2021
Odchádzajúci americký prezident Joe Biden v nedeľu povedal, že na udalosti zo 6. januára 2021, keď stúpenci vtedajšieho a budúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa vtrhli do sídla Kongresu USA, sa nesmie zabudnúť.
Juhokórejský protikorupčný úrad žiada políciu, aby zatkla prezidenta
Juhokórejský protikorupčný úrad požiadal v pondelok políciu, aby prevzala snahu zadržať suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola. Vyšetrovateľom úradu v tom minulý týždeň zabránili členovia prezidentovej ochranky. Informácie prinies
Zelenskyj: Bezpečnostné záruky pre Kyjev budú fungovať, len ak ich poskytnú USA
Bezpečnostné záruky pre Kyjev vo vojne s Ruskom by boli účinné jedine vtedy, ak by ich poskytli Spojené štáty.
Tisíce ľudí v Čiernej Hore si pripomenuli obete hromadnej streľby
Tisíce obyvateľov Čiernej Hory sa v nedeľu zišli v meste Cetinje, aby si pripomenuli pamiatku 12 obetí hromadnej streľby z tohto týždňa.