Nespotrebované lieky je potrebné odniesť do lekárne, nemajú sa vyhadzovať

Nespotrebované lieky je potrebné odniesť do lekárne. Nemajú sa vyhadzovať ani splachovať. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten v danej súvislosti upozornil na finančnú záťaž a odporučil nakupovať s ohľadom na spotrebu.
„Lieky nikdy nevyhadzujte do odpadu a ani ich nesplachujte. Hrozí, že po nahromadení preniknú do pôdy a podzemných vôd, zaťažia tak nielen životné prostredie, ale ohrozia aj verejné zdravie,“ uviedol ŠÚKL.
Podľa ústavu je potrebné nespotrebované lieky odniesť do lekárne. Majú byť iba vo vnútornom obale. „Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať,“ doplnil ústav.
Z lekární sa následne zbierajú a spaľujú. Slováci vlani odovzdali podľa údajov ŠÚKL viac ako 155 ton nespotrebovaných liekov, čo predstavuje finančné náklady vo výške 344.304 eur. ŠÚKL v tejto súvislosti upozornil na finančnú záťaž a odporučil nakupovať s ohľadom na spotrebu.
„Nespotrebované lieky spôsobujú finančnú záťaž nielen pre verejné zdroje, ale aj pre vás, preto si vždy poriadne premyslite, koľko liekov naozaj potrebujete do zásoby. Hromadné skupovanie niektorých liekov môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu,“ uzavrel ŠÚKL.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.

Krajčí sa pýta na financovanie a hľadanie personálu do novej národnej nemocnice
Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR za hnutie Slovensko Marek Krajčí má výhrady k financovaniu a hľadaniu personálu do plánovanej novej národnej nemocnice v Bratislave.

PS spolu s opozičnými stranami organizuje 8. mája zhromaždenia
Vo viacerých mestách na Slovensku sa 8. mája budú konať zhromaždenia.

Hnutie Slovensko vyzýva opozíciu, aby spoločne vycestovali 9. mája do Kyjeva
Hnutie Slovensko vyzvalo lídrov ostatných opozičných strán, aby spolu vycestovali 9. mája do Kyjeva a ukázali tak, že stoja na strane obetí vojny.

Sudca Kliment považuje svoje stíhanie za nepriamy postih za výkon súdnej moci
Sudca Juraj Kliment považuje disciplinárne stíhanie, ktoré je voči nemu vedené, za nepriamy postih zo strany navrhovateľa za výkon súdnej moci v trestných veciach.