Syndróm červeného muža: Toto hrozí pri prirýchlom podaní antibiotík

Nepríjemnostiam po podaní antibiotika sa dá ľahko vyhnúť. Najväčšmi treba dávať pozor na čas.
Celosvetový nárast počtu baktérií odolných voči antibiotikám si vyžaduje častejšie predpisovanie antibiotického liečiva vankomycín, ktoré efektívne bojuje aj proti ochoreniam, ako je infekcia MRSA.
Negatívom užívania vankomycínu je možná vedľajšia reakcia, ktorá sa zvykne označovať ako syndróm červeného muža. Ide o svrbivú červenú vyrážku, ktorá sa môže objaviť na tvári, krku a hornej časti trupu, pričom len zriedkavo je závažná. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k prudkému poklesu krvného tlaku, rýchlemu búšeniu srdca a bolesti v hrudi.
Syndróm červeného muža je anafylaktoidná reakcia, ku ktorej dochádza po rýchlej aplikácii vankomycínu. Látka preniká do dvoch typov buniek, z ktorých pozostáva imunitný systém, mastocytov a bazofilov, v ktorých uvoľňuje histamín. Na rozdiel od anafylaktickej reakcie tu imunoglobulínové protilátky nehrajú žiadnu rolu.
Ako „Mississippské blato“ zachraňuje životy
Vankomycín prvýkrát vyťažili v päťdesiatych rokoch z pôdy z dažďového pralesa na Borneu. Prvé liečivá s jeho obsahom boli hnedkasté kvôli pôdnym nečistotám, ktoré stále obsahovali. Kvôli tomu si liek získal prezývku „Mississippské blato“. Prvotné teórie pripisovali dôvod vzniku syndrómu červeného muža týmto kontaminantom, čo sa však nepotvrdilo, keďže vedľajšie účinky postihli aj pacientov, ktorí užili čistejšiu verziu vankomycínu.
Vankomycín sa najčastejšie používa pri liečbe bakteriálnych infekcií odolných voči antibiotikám, ale podáva sa aj pacientom po operácii na liečbu infekcie a pacientom s niektorými druhmi infekcie krvi. Liek nemusí vždy vyvolať syndróm červeného muža. K reakcii najčastejšie dochádza, keď sa aplikuje príliš rýchlo.
Negatívne účinky vankomycínu boli zaznamenané pri infúznej dávke jeden gram za hodinu, takže v súčasnosti sa odporúča podávať ho radšej pri dávke desať miligramov za minútu.
Vo väčšine prípadov sa prvé príznaky syndrómu červeného muža objavujú do 4 až 10 minút po podaní prvej dávky vankomycínu. V ojedinelých prípadoch môžu nastúpiť až po týždni. Syndróm sa najčastejšie prejavuje u ľudí mladších ako 40 rokov, pričom najviac postihuje deti.
Príznaky syndrómu sa našťastie celkom ľahko dajú zmierniť podaním antihistaminík. Syndróm červeného muža nespôsobuje žiadne dlhodobé následky. S liečbou vankomycínom sa preto pokračuje po odznení všetkých vedľajších účinkov.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?