3 vedecky overené spôsoby, ako zo seba už dnes spraviť šťastnejšieho človeka
- 20:20 08.04.2022
- Bratislava
Premeňte zlý deň na šťastný zážitok. Na to, aby ste sa dnes cítili šťastnejšie, nepotrebujete pomoc okolia. Tieto tri techniky vám hneď pomôžu.
Šťastie a nešťastie v každodennom zhone často určuje náš celkový dojem zo života. V niektoré dni slnko svieti žiarivejšie, v práci sa nám darí a rodina nás miluje. Iné dni sú zas zamračené, na semaforoch stále svieti červená a ani čoraz väčšie účty nám nepridávajú na dobrom pocite.
V dni, ktoré sa nám nedarí, sa netreba spoliehať len na babské rady. Dávku šťastia si pre seba viete ukoristiť aj vďaka vedecky overeným metódam, ktoré sľubujú rýchlu pomoc. Tieto tri sú pritom najpopulárnejšie:
1. Nesnažte sa o dokonalosť
Hovorí sa, že dokonalé je nepriateľom dobrého. Stanovenie presných cieľov a vysokých štandardov síce prináša svoje benefity, ale snaha fungovať každý deň na sto percent môže tiež rýchlo viesť k vyhoreniu a pocitu bezcennosti a nenaplnenia.
Výskum zverejnený v Journal of Research in Personality nás zoznamuje s tromi druhmi perfekcionizmu, pred ktorými sa treba mať na pozore:
- perfekcionizmus zameraný na seba – tendencia klásť na seba vysoké požiadavky
- perfekcionizmus zameraný na iných – tendencia očakávať maximum od ostatných
- spoločensky motivovaný perfekcionizmus – tendencia myslieť si, že ostatní odo mňa očakávajú, že musím byť dokonalý/á
2. Vykročte do spoločnosti
Kúsok voľného času strávený v tichosti a osamote je vždy pôžitok, na ktorý sa treba tešiť. Treba však zdôrazniť slovo „kúsok“. Veľké množstvo výskumov dokazuje, že jedným z najrýchlejších spôsobov, ako si zlepšiť náladu, je socializovať sa s rovesníkmi. Táto činnosť dokonca prospieva aj introvertom a ľuďom trpiacim sociálnou úzkosťou.
Výskum publikovaný v Journal of Anxiety Disorders poukazuje na zaujímavú skutočnosť, že ľudia so sociálnou úzkosťou sa tešia zo spoločenského kontaktu rovnako ako ich spoločenskejší priatelia. Vedci preto navrhujú zameriavať sa pri liečbe sociálnej úzkosti na kontakt s ostatnými.
Ďalšie výskumy svedčia o tom, že extrovertom sa lepšie darí starať sa o vlastné pohodlie, pretože vďaka vyššiemu počtu spoločenských kontaktov a tráveniu voľného času socializovaním na verejnosti lepšie napĺňajú svoju potrebu začlenenia do spoločnosti.
3. Odpustite niekomu (alebo sebe)
Ľudia majú prirodzenú potrebu pripomínať si nepríjemné skutky, ktoré im ostatní vykonali. Vďaka tejto vlastnosti sme schopní spolupracovať, niesť zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a vyvinúť produktivitu v práci aj doma.
Zlosť a spomínanie na neprávosti, ktorých sa na vás iní dopustili, alebo pocit viny, ktorú sami cítite, má však za následok postupné odľudšťovanie osobnosti, tvrdí štúdia publikovaná v Journal of Personality and Social Psychology.
Ľudia, ktorí sa iným chcú pomstiť, sa častejšie cítia viac nekultivovaní, necitliví, menej inteligentní a chladnejší v porovnaní s tými, ktorí vedia odpustiť. Odpúšťanie sebe a iným okrem toho preukázateľne znižuje úzkosť a stres, zlepšuje psychické zdravie a sebavedomie a tiež dodáva výraz priateľskosti v každodenných situáciách.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?
Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov
Je jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu, jeho žánrovo bohatá filmografia mu priniesla slávu aj množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a ceny Primetime Emmy Award.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.