• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
21°Bratislava

Kuleba kritizoval neochotu niektorých spojencov poskytnúť Ukrajine útočné zbrane

  • 11:00 07.04.2022
  • Brusel
Kuleba kritizoval neochotu niektorých spojencov poskytnúť Ukrajine útočné zbrane

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval vo štvrtok členov Severoatlantickej aliancie, aby poskytli Kyjevu všetky zbrane potrebné na boj s Ruskom. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Moja agenda je veľmi jednoduchá. Sú na nej iba tri položky – zbrane, zbrane a zbrane,“ uviedol Kuleba pre novinárov pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Vyzývam všetkých spojencov, aby odložili bokom svoje váhanie a neochotu poskytnúť Ukrajine všetko, čo potrebuje,“ pokračoval šéf ukrajinskej diplomacie.

Ukrajina tlačí na Západ, aby zvýšil dodávky zbraní, ktoré by podľa nej mali obsahovať i ťažšie zbrane vrátane systémov vzdušnej obrany, delostrelectva, tankov a stíhačiek.

Podľa Kulebu, ktorý kritizoval neochotu niektorých spojencov poslať na Ukrajinu tzv. útočné zbrane, môže totiž ekonomická mocnosť ako Nemecko urobiť viac.

Rozdiel medzi obranným a útočným nie je dôležitý, ak ide o situáciu v mojej vlasti... Krajiny, ktoré hovoria, že poskytnú Ukrajine obranné zbrane, no nechcú jej poskytnúť zbrane útočné, sú pokrytecké. Je to neférový a neopodstatnený prístup,“ uviedol Kuleba.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že si je istý, že spojenci sa chystajú hovoriť o vyššej potrebe vzdušných obranných systémov, protitankových zbraní a ľahších i ťažších zbraní, ako aj o mnohých ďalších spôsoboch podpory Ukrajiny.

Nemecké ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zase uviedla, že Berlín sa bude spolu s partnermi podrobne zaoberať tým, ako môžu v budúcnosti intenzívnejšie a koordinovanejšie pomáhať Ukrajine, ktorá má podľa nej právo na sebaobranu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Portugalsku a Španielsku hlásia celoštátne výpadky elektrickej energie

V Portugalsku a Španielsku hlásia celoštátne výpadky elektrickej energie

DNES - 14:07Zahraničné

V Portugalsku, Španielsku a niektorých častiach Francúzska zaznamenali v pondelok masívny výpadok elektrického prúdu.

Putin vyhlásil medzi 8. a 11. májom prímerie s Ukrajinou

Putin vyhlásil medzi 8. a 11. májom prímerie s Ukrajinou

DNES - 13:48Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil štvordňové prímerie s Ukrajinou, ktoré bude trvať od polnoci 8. mája do 11. mája pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, uviedol v pondelok Kremeľ.

Vatikán: Konkláve sa začne 7. mája

Vatikán: Konkláve sa začne 7. mája

DNES - 13:31Zahraničné

Konkláve, voľba nového pápeža, sa začne 7. mája. Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať.

Rusko tvrdí, že pre mierové rokovania je nevyhnutné uznanie anektovaných území

Rusko tvrdí, že pre mierové rokovania je nevyhnutné uznanie anektovaných území

DNES - 12:21Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nadväznosti na výzvu Donalda Trumpa zložiť zbrane vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek predbežných podmienok.

Peter Pellegrini vystúpi na jubilejnom summite Iniciatívy Trojmoria

Peter Pellegrini vystúpi na jubilejnom summite Iniciatívy Trojmoria

DNES - 10:50Zahraničné

Prezident SR Peter Pellegrini sa počas pondelka a utorka (29. 4.) zúčastní na výročnom summite Iniciatívy Trojmoria v poľskej Varšave.