• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 2.12.2024Meniny má Bibiána
Bratislava

Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

  • 22:09 12.04.2022
  • Philadelphia
Zmeny v mozgu spojené s autizmom možno pozorovať už počas vývoja v maternici

Štúdia analyzovala prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou detí, u ktorých sa vyvinul autizmus.

Skenovanie mozgu detí v maternici môže odhaliť, či je u dieťaťa riziko autizmu neskôr v živote. Malá štúdia 39 plodov zistila, že v 25. týždni tehotenstva vyzerali určité oblasti mozgu u detí, ktorým bol neskôr diagnostikovaný autizmus, odlišne v porovnaní s tými, ktorým tento stav diagnostikovaný nebol.

Prenatálne vyšetrenia magnetickou rezonanciou ukázali, že ostrovčekový lalok – ktorý môže hrať úlohu pri vnímaní, sociálnom správaní a rozhodovaní – mal väčší objem u bábätiek, ktorým sa neskôr diagnostikoval autizmus, v porovnaní s ostrovčekovými lalokmi u detí, ktoré nemali diagnostikovaný autizmus.

Deti v skupine s autizmom mali tiež väčší objem v oblasti mozgu zvanej amygdala. Štúdia sa pridáva k rastúcemu počtu dôkazov, že chorobné procesy spojené s autizmom sa môžu začať v ranom štádiu vývoja.

Na potvrdenie zistení, ktoré boli prezentované na stretnutí Experimental Biology 2022 vo Philadelphii, je však potrebný ďalší výskum. Štúdia zatiaľ nebola publikovaná v odbornom časopise.

Porucha autistického spektra ovplyvňuje spôsob, akým osoba komunikuje, spoločensky interaguje, učí sa a správa. Včasná detekcia a liečba autizmu môže výrazne zlepšiť výsledky pacientov. V súčasnosti je však autizmus možné spoľahlivo diagnostikovať najskôr vo veku 18 mesiacov.

Predchádzajúce štúdie zistili odlišnosti v mozgu u dojčiat, u ktorých sa rozvíja autizmus. Napríklad štúdia publikovaná v The American Journal of Psychiatry zistila, že amygdala môže rásť príliš rýchlo u detí vo veku od 6 do 12 mesiacov pred diagnózou autizmu.

V novej štúdii vedci skúmali, či prenatálne skenovanie mozgu môže pomôcť odhaliť potenciálne markery autizmu ešte pred narodením. Analyzovali 39 MRI skenov mozgu, ktoré boli vykonané v Bostonskej detskej nemocnici. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo pôvodne vykonané, pretože na základe výsledkov ultrazvuku sa predpokladalo, že plody majú vývojovú poruchu, ale ultrazvuky nestačili na potvrdenie diagnózy.

Spomedzi týchto pacientov bolo u deviatich detí neskôr diagnostikovaný autizmus a 20 detí malo typický vývoj. Desať z detí nemalo autizmus, ale malo iné zdravotné ťažkosti, ako sú vývojové poruchy ovplyvňujúce kardiovaskulárny systém. Skenovanie magnetickou rezonanciou bolo analyzované retrospektívne, teda po diagnóze detí.

Výskumníci použili metódu počítačového programovania na segmentáciu skenov mozgu do rôznych oblastí a potom porovnali segmentované oblasti medzi rôznymi skupinami.

Najväčšie rozdiely našli v ostrovčekovom laloku s výrazne väčšími objemami v skupine autistov v porovnaní s ostatnými skupinami.

Nová štúdia je síce malá a zistenia si vyžadujú replikáciu, ale jej výsledky sú v súlade s inými štúdiami o rôznych prenatálnych rozdieloch spojených s autizmom. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Brain, ktorá skúmala prenatálne ultrazvukové vyšetrenia, zistila, že deti, u ktorých sa vyvinul autizmus, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať na ultrazvuku anomálie v srdci, obličkách a hlave, v porovnaní s deťmi, ktoré nemali autizmus.

Rozdiely však nemusia byť špecifické pre ASD a boli hlásené aj u jedincov s inými psychiatrickými poruchami, vrátane bipolárnej poruchy. Preto by bol potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, do akej miery je toto zistenie špecifické pre autizmus.

Zdroj: Info.sk, TM, ajp.psychiatryonline.org, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.