Blinken: Rusi by mohli použiť chemické látky pri obliehaní Mariupola
- 21:08 12.04.2022
- Washington

Američania zatiaľ nevedia, či Rusko pri obliehaní Ukrajiny už použilo chemické zbrane. Ako však tvrdia, mohlo by k tomu dôjsť.
Spojené štáty v tejto chvíli nevedia potvrdiť správy o použití chemických zbraní na Ukrajine zo strany ruskej armády, avšak majú dôveryhodné informácie o tom, že Rusko by mohlo použiť chemické látky počas svojej ofenzívy s cieľom dobyť obliehané ukrajinské mesto Mariupol. Uviedol to v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
„Nie som v pozícii potvrdiť, či Moskva už použila chemické zbrane v Mariupole, avšak máme dôveryhodné informácie o tom, že ruské sily môžu použiť rôzne prostriedky, vrátane slzotvorného plynu zmiešaného s chemickými látkami, ktoré by zneškodnili ukrajinských bojovníkov a civilistov,“ uviedol Blinken. Dodal, že USA si tieto informácie vymieňajú s Ukrajinou.
Ukrajinská špeciálna jednotka Azov, ktorá v častiach zničeného mesta stále vzdoruje ruským útokom, na sociálnej sieti Telegram napísala, že ruská armáda zhodila z dronu na Mariupol „jedovatú látku neznámeho pôvodu“. Pluk tiež tvrdil, že ľudia pociťovali problémy s dýchaním a mali neurologické problémy. AFP nebola schopná tieto tvrdenia overiť.
Mariupol je obliehaný už niekoľko týždňov a ukrajinské sily varujú pred jeho bezprostredným pádom do rúk ruskej armády.

Auto narazilo do budovy školskej družiny, hlásia viacerých mŕtvych a zranených
Pri náraze auta do budovy školskej družiny zomreli štyria ľudia.

Voľby v Kanade podľa prognóz opäť vyhrali liberáli
Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

Španielsko vyhlásilo núdzový stav
Núdzový stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú.