• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.1.2025Meniny má Gejza
Bratislava

8 tipov, ako svoj telefón ochránite pred hackermi

  • 7:02 18.04.2022
  • Svet
8 tipov, ako svoj telefón ochránite pred hackermi

Bezpečnostní experti zhrnuli osem základných tipov, ako dokážete svoj smartfón ochrániť pred útokmi alebo vírusmi.

Tým, ako postupne narástol význam mobilných telefónov v našich súkromných aj profesionálnych životoch, sa kybernetickí útočníci začali čoraz viac zameriavať práve na tieto zariadenia, aby sa dostali k našim citlivým údajom, ako sú napríklad prihlasovacie heslá, čísla kreditných kariet a mnohé ďalšie. Preto by sme si mali svoje mobilné zariadenia chrániť a experti z portálu Phandroid teraz uviedli 8 základných tipov na to, ako si svoj telefón pred hackermi ochrániť a vyhnúť sa tak riziku straty svojich údajov a dát.

Používajte PIN alebo iný spôsob zabezpečenia telefónu

Aby sa k vášmu telefónu a jeho obsahu len tak niekto nedostal, používajte PIN, prípadne iné spôsoby zabezpečenia telefónu pred odomknutím. Ak používate klasický číselný PIN, vytvorte si komplexnejšiu kombináciu a nie jednoduchú postupnosť, ako 1234 a iné. Na moderných telefónoch ale môžete využívať odomykanie prostredníctvom odtlačku prstov, skenovania tváre či dokonca očí. Tieto spôsoby sú ešte bezpečnejšie.

Nesťahujte aplikácie z neoverených zdrojov

Aplikácie nám slúžia na prácu aj zábavu a každý deň pribúdajú nové. Často však útočníci využívajú práve aplikácie, aby do nich „prepašovali“ vírusy a iný škodlivý softvér. Preto nesťahujte neznáme aplikácie a už vôbec nie z neoverených zdrojov. Využívajte hlavne oficiálne digitálne obchody na vašej platforme – v prípade Androidu teda Google Play a v prípade iOS zase App Store.

Aktualizujte svoj smartfón aj aplikácie

Výrobcovia smartfónov chcú, aby ste boli v bezpečí. Preto neustále reagujú na aktuálne hrozby a vydávajú bezpečnostné aktualizácie, ktoré váš telefón ochránia. Aktualizácie zbytočne neodkladajte. To isté však platí aj pre aplikácie. Tie môžu obsahovať bezpečnostné diery, ktoré útočníci využívajú, no ich autori tieto diery opravujú aktualizáciami. Presvedčte sa tak, že máte telefón a aj aplikácie vždy aktualizované.

Na pripojenie k verejným wifi sieťam využívajte VPN

VPN je skratka pre virtuálnu privátnu sieť, ktorá vám umožní vytvoriť zabezpečené pripojenie, navyše je toto pripojenie súkromné. VPN vám tak umožní bezpečne sa pripojiť k sieti bez obáv z toho, že sa niekto môže pokúsiť dostať k vašim údajom a heslám. Verejné wifi siete sú totiž obľúbeným prostriedkom hackerov, prostredníctvom ktorých sa dokážu dostať do zariadení nič netušiacich ľudí.

Používajte dvojfázové zabezpečenie

Dvojfázové zabezpečenie je dobre známa téma. Pridáva vám druhú vrstvu ochrany pri prihlasovaní do vašich účtov. Prvou vrstvou je bežné heslo, pričom existuje niekoľko spôsobov zabezpečenia v tejto druhej vrstve. Môže to byť napríklad náhodne vygenerovaný kód, ktorý dostanete formou SMS alebo e-mailu. Stále populárnejšie sú však aplikácie, ktoré vám tieto kódy generujú. Viac o dvojfázovom zabezpečení sa dozviete tu.

Nainštalujte si antivírusový program

Pri používaní počítača považujeme za úplne bežné mať nainštalovaný antivírusový softvér, aby sme sa chránili hlavne na internete. Pred škodlivým softvérom sa ale musíme brániť už aj v mobilných zariadeniach. K dispozícii je veľké množstvo programov, niektoré sú zadarmo, iné platené a ponúknu vám viac možností ochrany. Vybrať si tak môžete to, čo vám vyhovuje. Tieto programy potom pravidelne skenujú váš telefón a ak narazia na hrozbu, zablokujú ju.

Povoľte lokalizáciu vášho telefónu

V prípade, že telefón stratíte alebo vám ho niekto ukradne, nemusí byť ešte všetko stratené. Dnešné telefóny sú vybavené funkciou lokalizovania, no musíte ju povoliť. To sa líši od konkrétnych zariadení. V Androide si v nastaveniach nájdite funkciu Nájdi moje zariadenie a zapnite ju. V zariadeniach so systémom iOS zase použite funkciu Nájsť. Vďaka tomu dokážete aj na diaľku zistiť polohu vášho telefónu a dokonca môžete na diaľku aj zabezpečiť údaje v telefóne.

Dávajte si pozor na povolenia aplikácií

Aplikácie pri spustení vyžadujú povolenie prístupu k určitým funkciám telefónu. Môže to byť napríklad kamera, mikrofón, ale taktiež správy, kontakty alebo poloha. Niektoré aplikácie tieto prístupy naozaj potrebujú, a teda by ste ich mali povoliť. Avšak záškodnícke aplikácie takýto prístup využijú na to, aby sa dostali k vašim údajom. Neudeľujte tieto povolenia aplikáciám, ktorým nedôverujete. Raz za čas si navyše prebehnite povolenia a skontrolujte, či si nejaká aplikácia sama neudelila nejaké povolenie.

Zdroj: Info.sk, MŠ, phandroid.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZOZNAM: 25 najbezpečnejších aeroliniek na svete

ZOZNAM: 25 najbezpečnejších aeroliniek na svete

VČERA - 21:29Zaujímavosti

Odborníci na letectvo hodnotili bezpečnosť aeroliniek na celom svete. Takto vyzerá rebríček 25 tých najbezpečnejších.

Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou

Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou

VČERA - 13:18Zaujímavosti

Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.

Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez

Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez

16:05 23.01.2025Zaujímavosti

V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.

Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte

Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte

7:01 23.01.2025Zaujímavosti

Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.

Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie

Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie

21:54 22.01.2025Zaujímavosti

Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.