Ktorá mozgová hemisféra je u vás dominantná? Rozhodujúce slovo už nemá logika a kreativita
- 7:16 23.04.2022
- Bratislava

Mozog sa stará o správny chod celého tela. Ako zistiť, ktorá hemisféra je tá dominantná? Doterajšie výskumy neposkytujú celkom presné výsledky.
Prakticky všetky procesy v organizme riadi mozog, ktorý rozdeľujeme na pravú a ľavú polovicu, alebo hemisféru. Zatiaľ čo ľavá sa zvykne považovať za logickejšiu a technickejšiu, o pravej sa zas zvykne hovoriť, že rozhoduje o tom, do akej miery je človek kreatívny.
Mnohí ľudia sa domnievajú, že u každého z nás sa jedna z hemisfér prejavuje dominantnejšie ako druhá – podobne, ako je to pri rukách v prípade ľavákov a pravákov. Viaceré optické ilúzie a testy osobnosti o sebe dokonca tvrdia, že dokážu určiť, ktorá hemisféra je u nás dominantná.
Z charakteristiky hemisfér by malo byť jasné, že najľahší spôsob, ako určiť, ktorá z nich je u nás dominantná, by malo byť zistenie, či sme zbehlí skôr v matematike a exaktných vedách alebo umení. Jedným z hlavných predstaviteľov tejto teórie je neurológ Roger Sperry, ktorého závery vznikli na základe operácií mozgu pacientov s neliečiteľnou epilepsiou.
Sperry pomocou chirurgického zákroku odstránil pacientom svorové teleso (corpus callosum), ktoré spája dve hemisféry. Následkom toho sa u nich zreteľnejšie začali prejavovať špecializácie jednotlivých hemisfér.
Hoci Sperry za svoj nález získal Nobelovu cenu, dnes už vieme, že teória dominancie jednej z hemisfér nie je celkom presná. Mnohí vedci totiž pripomínajú, že mozog sa spolieha na spoluprácu oboch polovíc pri rátaní príkladov aj umeleckej tvorbe. Na tento fakt poukazuje aj neurologička Kara Federmeierová, ktorej výskum sa zameriava na jazyk, pamäť a hemisférické asymetrie.
Federmeierová pripomína skutočnosť, že napríklad v prípade matematiky, ktorá sa často definuje ako vlajková loď logického uvažovania, nie je možné hovoriť o práci len jednej z hemisfér.
„Výskumy dokazujú, že schopnosti, vďaka ktorým dokážeme riešiť matematické príklady, sú výsledkom procesov OBOCH hemisfér,“ tvrdí Federmeierová v rozhovore pre magazín NPR. „Poškodenie ktorejkoľvek hemisféry môže vyvolať ťažkosti s matematikou.“
Neurologička ďalej potvrdzuje Sperryho zistenie, že svorové teleso zohráva pri práci mozgu podstatnú rolu. „Každá hemisféra je schopná pracovať vďaka hustej a bohatej sieti spojení. Svorové teleso, ktoré spája hemisféry, je v porovnaní so sieťou vlákien veľké, ale stále príliš malé oproti neurologickej sieti v oboch hemisférach.“
Kvôli menšiemu množstvu neurologických prepojení vo svorovom telese ako v rámci oboch hemisfér je teda pre mozog výhodnejšie pri bežných úkonoch využívať obe naraz. „Okrem toho v mnohých prípadoch je pre hemisféry výhodnejšie oddeľovať veci,“ dodáva Federmeierová. „Rozdeľovanie úloh a spolovice nezávislá práca hemisfér a ich rozdielny prístup k rovnakému problému je pre mozog dobrou stratégiou.“
V závere sa teda dá povedať, že pri hodnotení zdravého mozgu sa len ťažko dá hovoriť o dominancii niektorej z jeho hemisfér. Na to, aby ste si čo najlepšie poradili v bežnom živote, by ste sa mali rovnako sústrediť na kreatívnu aj logickú stránku uvažovania.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.