Lieky proti bolesti môžu ženám po 30-tke uškodiť. V tomto prípade sa im radšej vyhnite

Voľnopredajné analgetiká poskytujú rýchlu úľavu od rôznych druhov bolesti. V jednom prípade však môžu viac uškodiť ako pomôcť, a to zvlášť u žien po 30-tke.
Pretrvávajúce bolesti hlavy podľa prieskumov trápia asi 52 percent populácie. Zvyčajne nesignalizujú vážnejší problém a odznejú aj bez pomoci liekov, hoci je pravda, že analgetiká v prípade núdze poskytujú viac-menej okamžitú úľavu.
S liekmi proti bolesti by sme to ale nemali preháňať. Pozor si musia dať najmä ženy po 30-tke a 40-tke, u ktorých môže ich pravidelné užívanie spôsobovať paradoxne ďalšie bolesti hlavy.
Lekár Mark Porter v magazíne The Times informuje, že tento fenomén je známy ako „lieková bolesť hlavy“, resp. bolesť hlavy z nadmerného užívania liekov. Môže sa vyskytnúť u oboch pohlaví a v rámci všetkých vekových kategórií, ale najčastejšie postihuje práve ženy po 30-tke a 40-tke.
Pri liečbe príznakov bolesti hlavy najčastejšie siahame po ibuprofene a paracetamole, pričom oba tieto lieky môžu prispieť k ďalšej bolesti. „Väčšinou ide o ľudí, ktorí užívajú paracetamol pri občasných bolestiach hlavy, a nakoniec ho potrebujú po väčšinu dní v mesiaci,“ vysvetľuje Porter.
„Bolesť väčšinou začína po prebudení a spočiatku mizne hneď po užití lieku, ale tieto výhody rýchlo miznú, takže osoba siaha po ďalších pilulkách,“ tvrdí Porter, podľa ktorého za to môže chemické usporiadanie mozgu. Lieková bolesť hlavy sa pritom spája s ochoreniami, ako je úzkosť a depresia. Jej vznik podporuje aj genetika.
Ak ste sa našli v Porterovom popise, lekár odporúča postupne vysadiť analgetiká, a bolesti hlavy sa časom zmiernia. „Prvých pár týždňov býva ťažkých. Ak na bolesť hlavy pravidelne (často na dennej báze) užívate dávku paracetamolu, ibuprofenu alebo sumatriptánu, tieto druhy liečiv sa dajú vysadiť aj náhle.“
Po vysadení liekov sa podľa lekára musíte pripraviť na najviac tri týždne intenzívnych bolestí hlavy. Po tomto období by ale malo dôjsť k útlmu. Ak užívate vyššie dávky, Porter odporúča radšej postupné vysadenie.
Porter ďalej odporúča alternatívnu liečbu pre ľudí, ktorých trápia neustále bolesti hlavy. Pomôcť môžu napríklad nízke dávky antidepresív alebo beta-blokátory. V prípade, že bolesť hlavy vzniká vplyvom úzkosti alebo depresie, treba podstúpiť aj liečbu u psychiatra a psychológa.
Komplexný regionálny a globálny výskum Global Burden of Disease Study pripomína, že migréna patrí medzi osem chronických ochorení, ktoré postihujú viac ako 10 percent svetovej populácie. Britská Národná zdravotnícka služba (NHS) dodáva, že toto ochorenie postihuje každú piatu ženu a každého 15. muža.
V prípade, že vás okrem bolesti hlavy trápi aj pretrvávajúca zvýšená teplota, nevysvetliteľné chudnutie a bolesti svalov, mali by ste o tom informovať všeobecného lekára. Tieto znaky totiž môžu poukazovať na závažnejšie ochorenie, ako je aj rakovina mozgu.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?